Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karzai Taliban’a Sürgün Teklif Etti
09 Mayıs 2010 / 21:47
Afgan devlet başkanı Karzai ve Nato sopayla yola getirmeye çalıştığı Taliban’ın tabanını zayıflatmak, liderlerini de ayrılmaya zorlamak için rüşvet mahiyetinde teklifler hazırlıyor.

İngiliz The Guardian’ın haberine göre, Hamid Karzai’nin açıklayacağı uzun dönemli bir barış planı doğrultusunda Taliban liderlerine Afgan hükümetine karşı savaşmayı bıraktıkları takdirde Afganistan dışında bir yere sürgüne gönderilmeleri önerilecek.. Bu ayın sonlarında açıklanması beklenen “Afgan Barış ve re-Entegrasyon” planı muhtemelen Karzai’nin Barack Obama ile yapacağı görüşmede gündeme gelecek en önemli başlık.

 

Bu plan için Afganistan 160 milyon dolarlık bir harcama yapacak. Planda, savaşçılar için “öfkeli kardeşler” tanımlaması yapılırken direnişçilerin önemli bir kısmının güçlü ideolojik inançlardan uzak olduğu iddia ediliyor.

 

Sürgün için, önceden de bu tür amaçlarla kullanılmış olan Suudi Arabistan olabileceği belirtiliyor. Ayrıca sürgün teklifinin, Mart ayında Karzai ile görüşmek üzere bir delegasyon gönderen Hizm-i İslami lideri Gülbeddin Hikmetyar’a da teklif edilebileceği belirtiliyor.

 

90 günlük adaptasyon süreci, sonrasında parmak izi ve göz irisi kaydı alınması, bir daha devletle savaşmama ve el-Kaide’ye katılmama yemini ettirilmesi, terzilik, teknisyenlik gibi işler edindirilmesi planda yer alan önerilerden. Ayrıca polis gücüne de katılabileceklerinin anlatıldığı plan 200 ilçe ve 4000 köyde uygulamaya konulacak. Ayrıca planı kabul edecek direniş liderlerinin Birleşmiş Milletler terörist listelerinden çıkarılabilecekleri ve üçüncü bir ülkede sürgüne gönderilebilecekleri anlatılıyor.

 

Afganistan’da bulunan Nato güçlerinin Amerikalı Komutanı Stanley McChrystal tarafından takip edilen direnişçilerin döndürülmesi planının önemli bir parçası olacak bu plan uzun zamandır Batılı diplomatlar tarafından da bekleniyordu.

 

Batılılara göre plan, özellikle Nato güçleri tarafından öldürülme korkusundan kurtularak evlerine dönme şansı tanıdığı için insanların direnişi bırakması konusunda teşvik edici olacaktır. Harvard analistlerinden Matt Waldman ise Taliban’ın sadece Afganistan’da siyasi yapıda önemli değişiklikler olduğu takdirde mutlu olabileceğini söylüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C