Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demokrasilerde ‘dansöz’ esprisine yaklaşım!
12 Kasım 2010 / 22:40
Ahmet Hakan ‘dansöz’ karikatürü üzerinden demokrasinin 'gerek'lerini anlatıyor. Gerçekten de anlatılanları kabullenmek ne demokrasi adına ne özgürlükler adına mümkün görünüyor.

Bu durum aslında bu iki anlayışın insan fıtratına ne kadar aykırı olduklarını da ispatlıyor.

 

Yedi maddede karikatür raconu

Ahmet Hakan-Hürriyet

BAŞBAKAN Erdoğan demiş ki:
“Beni kedi-köpek gibi çizdiler, özgürlük dendi. Kemal Kılıçdaroğlu’nu dansöz gibi çizdiler, herkes ayağa kalktı. Ben bu işten bir şey anlamadım. Bu nasıl özgürlük anlayışı? İşin içinde olanlar meseleyi anlatsalar da öğrensek.”

Ukalalık gibi olmazsa...
“İşin biraz içinde” olan biri olarak raconu kesiyorum:
* * *
-  BİR: Karikatür özgürlükten beslenen bir sanattır.
-  İKİ: Özgür ve demokratik bir memlekette bir karikatürist Başbakan’ı “kedi” olarak, Muhalefet Lideri’ni de “dansöz” olarak çizebilir.
-  ÜÇ: Başbakan’ın “kedi” olarak çizilmesine tepki göstermeyenlerin, Muhalefet Lideri’nin “dansöz” olarak çizilmesine tepki göstermeye hakları yoktur. Tıpkı Muhalefet Lideri’nin “dansöz” olarak çizilmesini gayet doğal karşılayanların, kedi karikatürünü anormal karşılamaya hakları olmadığı gibi...
-  DÖRT: Kendisini kedi olarak çizen karikatüriste dava açan bir Başbakan, demokratik tahammül açısından sınıfta kalmaya mahkûmdur.
-  BEŞ: Bir Başbakan, kendisini kedi olarak çizen karikatüriste dava açarak lisan-ı hal ile medyaya “Benim karikatürlerimi yayınlarken dikkatli olun” tarzında bir “ayar” vermiş olur. Bu da demokrasi ruhuyla hiç bağdaşmaz.
-  ALTI: Bir memlekette Muhalefet Lideri’nin “dansöz” olarak çizilebilmesi için gerekli olan ahlaki kıstas şudur: Başbakan’ı da aynı şekilde çizme özgürlüğünün var olması.
-  YEDİ: “Dansöz” karikatürünün doğurduğu vicdani rahatsızlık, en azından son dönemde Başbakan’ı “dansöz” olarak çizmeye hiçbir karikatüristin cesaret edemeyeceği algısından kaynaklanmaktadır.

***

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C