Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özcan: Başörtüsü halloldu!
11 Kasım 2010 / 21:03
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, göreve geldiği dönemde en önemli sorun olarak katsayı ve başörtüsünü gördüğünü belirterek, "İkisi de hallolmuş durumdadır. Mümkün olduğu kadar insanları tatmin edecek derecede halloldu." dedi.

ZAMAN

10 Aralık'ta görevinde üçüncü yılını tamamlayacak olan Özcan, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Üniversitelerdeki başörtüsü sorunuyla ilgili konuşan Özcan, "Bu sorun bize göre bitti ve biz artık o işe karışmıyoruz. Artık siyasilerin işidir, onlar yapacaklar. Biz üniversiteler tarafını hallettik gibime geliyor. Üniversite zaten istiyor bunu. Herkesin üniversitelerde başörtüsünün serbest olması konusunda konsensüsü var. Bütün partilerin var, halkımızın da var. Bence bitmiştir." şeklinde konuştu. Özcan bu konuda rektörler arasında yüzde 98 konsensüs olduğunu belirterek, "Belki bir-iki tane üniversitemiz vardır, bu konuda farklı görüşe sahip. Bence onlar kendileri hallederler bundan sonra." dedi.

"YÖK Başkanlığı'na geldiğinde en önemli sorun olarak katsayı ve başörtüsünü gördüğünü dile getiren YÖK Başkanı, ikisinin de hallolmuş durumda olduğunu söyledi. İki sorunun da mümkün olduğu kadar insanları tatmin edecek derecede hallolduğunu anlatan Özcan, "Yüzde yüz olmadıysa bile katsayıda küçük bir şey kaldı. Başörtüsünde de itiraz eden bir tane üniversite bile olsa yüzde yüz bir konsensüsten bahsedilemez ama çok yüksek oranda bir konsensüsle kabul edildi diyebiliriz." ifadelerini kullandı. Ama gündeminde bu iki konudan daha önemli gördüğü konular olduğunu ifade eden Yusuf Ziya Özcan, "Benim gözümde önemli olan Danıştay'ın maalesef yürütmeyi durdurma kararı verdiği, öğretim üyeleri dışındaki elemanların üniversiteye alınmasıyla ilgili düzenlemedir. Üniversiteye en iyinin iyisini almak çok önemli bir iştir. Bu, üniversitenin 20-25 yılını garanti eden bir şeydir. Ama maalesef Danıştay bu güzel düzenlemeyi durdurdu." şeklinde konuştu.

Hedefim, akreditasyon kurumu

Kalan bir yıllık görev süresinde yapmayı planladığı çalışmaları da anlatan Özcan, en büyük hedeflerinden birinin Türkiye Akreditasyon Kurumu'nu kurmak olduğunu ifade etti. Üniversitelerdeki alanlarla ilgili akreditasyon kuruşlarını "Türkiye Akreditasyon Kurumu" adıyla oluşturulacak bağımsız bir çatı altında toplamak istediklerini dile getiren Özcan, bu kurum aracılığıyla üniversiteleri her yıl akredite etmek istediklerini belirtti. Özcan, bu çerçevede YÖK'ü sadece idarî ve malî denetim yapar hale getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Basında çıkan "üniversitelerde sivil polis" ile ilgili haberlere tepki gösteren Özcan, alınan güvenlik tedbirlerinin Emniyet birimlerinin yaptığı toplantılardan çıkan sonuçlar olduğunu ve YÖK'ün kararı olmadığını belirtti. Özcan, "Ben ne polisin ne de jandarmanın üniversitede olmasını istemiyorum." dedi. Özcan ayrıca, yeni devlet ünivesitesi açmayı düşünmediklerini, mevcutları büyütmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C