Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esad'ın Türkiye Ziyareti
09 Mayıs 2010 / 10:30
Suriye Cumhurbaşkanı Esad, ülkesi ve Türkiye’nin tarihi köprü görevi gördüğünü söyleyerek “Gelecek yıllarda ilişkiler daha farklı hale gelecek, bölgede daha güzel bir harita ile karşılaşabiliriz” dedi

STAR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “İran ile ilgili nükleer meselenin barışçı yollarla, diplomasi yoluyla halledilmesine çok önem veriyoruz” dedi. İki günlük resmi temaslarda bulunmak için Türkiye’ye gelen Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’la birlikte basın toplantısı düzenleyen Gül, iki ülkenin bölgesel sorunlara bakışının paralel olduğunu söyledi. Esad da “Türkiye ile bölgesel köprü görevi yapıyoruz. Gelecek yıllarda daha güzel haritalar göreceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, “Değerli dostum” diye hitap ettiği Esad ile yaptıkları görüşmenin bütün bölgede dikkatle takip edildiğini söyledi.

SİYASİ İSTİKRARENTEGRASYONUARTIRIR

 İki ülke arasında imzalanan anlaşmalara büyük önem verdiklerini anlatan Gül, “Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü inanıyoruz ki artık bu bölge birbirine entegre olmaktadır ve ekonomik kalkınma topyekun bu bölgede gerçekleşmektedir. Siyasi istikrar, siyasi ilişkilerdeki karşılıklı güven ve itimat, bunun üzerinde de ekonomik kalkınma ve refah gerçekleşecektir. Bölge halkları da bu refahtan en iyi şekilde yararlanacaktır” diye konuştu.

ARAPLAR TÜRKİYE’YE YÖNELİYOR

Suriye Cumhurbaşkanı Esad da İsrail ile yürütülen aracılı barış görüşmelerinde İsrail’in hazır olmadığını ve barışı istemediğini söyledi. Orta Doğu ve Kafkasya’da Türkiye-Ermenistan, Suriye-İran ve Suriye-Azerbaycan arasındaki ilişkilerin geliştiğine dikkat çeken Esad, Türkiye ve Suriye’nin doğal bir köprü oluşturduğunu belirtti. Gelecek yıllarda ilişkilerin daha farklı hale geleceğini ifade eden Esad, bölgede daha güzel bir harita ile karşı karşıya olunacağını söyledi. Arap devletlerinden de büyük heyecanla Türkiye’ye bir yönelme olduğuna işaret eden Esad, bu sürecin daha da ileri gideceğini söyledi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C