Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırmızı Kitabın Kodları ve Füze Kalkanı
09 Kasım 2010 / 22:44
İsmet Berkan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile sohbetinde ‘Kırmızı Kitap’ ve ‘Füze Kalkanı projesi’ ile ilgili sorularına verdiği cevapları aktarıyor bugün Hürriyet’teki köşesinde.

Berkan’ın sorduğu “Son yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında kamuoyunda ‘Kırmızı Kitap’ veya ‘Devletin gizli Anayasası’ diye bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin yenilenmiş hali konuşuldu ve kabul edildi. Bu yeni belgede ‘İç tehdit’ diye bir kavram hâlâ yer alıyor mu, almıyor mu?” sorusuna Abdullah Gül’ün verdiği cevabı Berkan şöyle aktarıyor:

“Önce uzun uzun soğuk savaş döneminin konseptlerinin artık geçerli olmadığının kabul edilmesi gerektiğini anlatıyor. Buradan kastını da açıklıyor, soğuk savaşın dost-düşman ayrımına dayalı kapalı ve sert tehdit algısının yerini başka kavramların aldığını söylüyor.
Ben cevaptan tatmin olmayıp üsteliyorum: Kendi vatandaşlarımızın bir bölümünü tehdit veya potansiyel tehdit olarak görüyor muyuz, görmüyor muyuz?
Cumhurbaşkanı yine etrafından dolaşıyor, ‘Benden tek kelimelik, kısa cümlelik cevaplar beklemeyin’ diyor, ‘Burada uzun uzun yazılmış konseptlerden söz ediyoruz, bunu özetleyip tek cümlede anlatmaya çalıştığımda yanlış anlaşılır, sonra yıllarca onu düzeltmeye uğraşırız.’
Fakat yine de belgede ‘iç tehdit’ten söz edilip edilmediğini anlamıyoruz. Oysa, aylar önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan benim de bulunduğum bir TV yayınında ‘İç tehdit diye bir şey olmayacak’ demişti.
Daha önce de yazdım, bu belgede yer alan ‘iç tehdit’ kavramı, tehdit ne olursa olsun, yani ister bölücülük, ister irtica, ister başka bir şey, kaçınılmaz biçimde devletin güvenlik örgütlerinin gözünde vatandaşlarımızın bir bölümünü önce potansiyel tehdit kaynağı sonra da potansiyel iç düşman olarak görmeyi beraberinde getiriyor. Oysa demokratik hukuk devletinde suç ve suçlu vardır, tehdit ve düşman değil. Bu tehdit algısı ve uygulaması bizi fişlemelere, yani potansiyel düşmanların önceden saptanması çalışmalarına götürüyor.”

 

Devletin gizli anayasası mı?

 

İsmet Berkan şöyle devam ediyor: “Cumhurbaşkanı’na sadece on yıl önce şahsen kendisinin de bu belgeyle ‘iç düşman’ kabul edildiğini hatırlatıyorum. Abdullah Gül, ısrarlı sorulara rağmen ‘İç tehdit hala belgede var’ veya ‘Artık yok’ demiyor ama çok önemli bir başka şey söylüyor: ‘Yeni belge demokratik, gelişmiş, kendine özgüveni olan bir ülkenin anlayışı çerçevesinde yazıldı. Geçmişte bu belgenin Anayasanın bile üzerinde olduğu, kanunların üzerinde olduğu söylenirdi. Böyle bir şey yok. Bu bir vizyon belgesi ve hukuki anlamı bununla sınırlı, yeni suç ihdas etmiyor, edemez de zaten.’
Yani Cumhurbaşkanı, ‘Kırmızı Kitap’ın bundan böyle ‘Devletin gizli anayasası’ falan olmadığını söylüyor. Zaten belgenin hukuki statüsü de bir bakanlar kurulu kararı ve ona dayalı başbakanlık genelgesi seviyesinde. Uygulamayı hep birlikte göreceğiz.”

 

Füze Kalkanı Projesi NATO üyesi olmayan ülkeleri korumaz!

 

NATO’nun Türkiye’de uygulamaya koymak istediği, Türkiye’nin imza atmamak için direndiği Füze Kalkanı projesi hakkında İsmet Berkan, Abdullah Gül’e istinaden şu satırları aktarıyor:

“Cumhurbaşkanı, benim ilk kez duyduğum açıklıkla bu konuda Türkiye’nin politikasını söyledi, ‘Füze kalkanına, füze savunma sisteminin ittifak üyelerini korumasına karşı değiliz, burada bir mesele yok’ dedi. Bir başka söylenen, Türkiye’nin İran’dan kaynaklanacak ve İsrail’i hedef alacak bir saldırıda NATO’nun İsrail’i de koruyacak olmasına karşı çıktığı yönündeydi. Böyle bir önerinin zaten olmadığını, NATO’nun kalkanının NATO üyesi olmayan ülkeleri korumayacağını ve NATO üyesi olmayan bütün diğer ülkelerden kaynaklanacak saldırılara karşı sadece NATO’yu koruyacağını söyledi Cumhurbaşkanı. İsrail ile İran arasındaki mesele NATO’nun meselesi değildi ama belki Amerika kendisi İsrail’le özel bir koruma anlaşması yapabilirdi veya böyle bir taahhütte bulunabilirdi, bu da NATO’yu ilgilendirmezdi.

 

Bilindiği gibi İsrail henüz NATO üyesi değil, bu yüzden NATO İsrail’i koruma amaçlı bir girişimde bulunamıyor. Türkiye’ye kurulmak istenen kalkınma projesinin altında yatan sebebin de NATO'nun aslında İran’a karşı İsrail’i korumayı amaçladığı iddiaları çeşitli çevrelerde seslendiriliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C