Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Veto etmedik ama şerh koyduk!
08 Kasım 2010 / 21:57
Başbakan, Türkiye'nin, İsrail'in OECD üyeliğini veto etmesini isteyen İslam İnsan Hakları Komisyonu üyelerine "İsrail'in OECD üyeliğine üç şerh koyduk" dedi.

Bugün Sabah gazetesinde verilen haberde Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin İsrail'in OECD üyeliğine şerhli onay verdiğini, önceki akşam kabul ettiği İngiltere'deki Müslümanların en büyük çatı örgütü İslam İnsan Hakları Komisyonu (IHRC) yöneticilerine açıkladı denildi.

Erdoğan kabulde "OECD, İsrail'in üyeliğini onayladı. Ancak biz bu üyeliğe üç şerh koyduk" dedi. Türkiye'nin OECD'ye, "OECD'nin Ortadoğu'ya yönelmesini bölge barışının güçlenmesi adına destekliyoruz. İsrail'i de bu kapsamda değerlendiriyoruz. Ancak İsrail'le ilgili çekincelerimiz var" dediğini söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin üç şerhini şöyle anlattı: 1. İsrail'in 1967 sonrası işgal ettiği topraklarda yaptığı yatırımlar, o toprakların İsrail'e ait olduğu anlamına gelmeyecek. 2. OECD'ye üye ülkeler demokrasi ve insan haklarını korumakla yükümlü. İsrail'in OECD üyesi olması halinde buna uyması gerekecektir. 3. İsrail, OECD üyesi olması halinde Gazze'ye yönelik ablukasını kaldırmak zorundadır.

İslami İnsan Hakları Komisyonu Genel Başkanı Mesud Şadcare de dün MAZLUMDER Ankara şubesinde yaptığı açıklamada İsrail'in OECD'ye üyelik başvurusunun Türkiye tarafından veto edilmesi için Ankara'ya geldiklerini söyledi. Şadcare, Türkiye'nin veto etmeme kararına üzüldüklerini, Avrupa'da da İsrail'in üyeliğinin veto edilmesi için bazı siyasetçilerle görüştüklerini belirtti.

ANKARA 2004'TE ENGELLEMİŞTİ

İsrail'in OECD üyeliğinin 27-28 Mayıs'taki zirveyle açıklanması bekleniyor. Türkiye, İsrail'in yaklaşık 20 yıldır elde etmek istediği OECD üyeliğiyle ilgili 2004'te olumsuz görüş bildirmiş, o tarihte üyelik gerçekleşmemişti. Ancak Türkiye'nin arabuluculuğunda Suriye ile İsrail arasında yapılan dolaylı görüşmeler sırasında Ankara'da İsrail'in üyeliği ile ilgili olumlu görüş ortaya çıktı. İsrail'in Gazze'ye saldırması üzerine Ankara, bu kez OECD üyeliğini ahde vefa ilkesi çerçevesinde engellemedi, ancak şerh koydu.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Ahmet dede
09 Kasım 2010 Salı 09:00
BREH BREH
Adam kabul etmemiş ama şerh koymuş.Tokadı yemiş,hışımla dönmüş,bakmış devasa adam,sormuş.Ciddi mi vurdun yoksa şaka mı?Ciddi vurdum ne olacak demiş.Bizim pehlivanda,şakayı sevmem de demişBREH BREH BREH
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C