Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan’ın Çin Dostluğu
09 Mayıs 2010 / 10:00
Çin Cuma günü Pakistan’a yapılacak 180 milyon dolarlık hibeyi onayladı.

Görüşme için Pakistan İçişleri Bakanı Rehman Malik Çin’e gitti. Çin Kamu Güvenlik Bakanı Meng Chiang ile görüşen Malik iki gün süren ziyaretinin son günü habercilere açıklamada bulundu.

 

Pakistan sitelerinde yer alan haberlere göre, Bakan Malik verilen hibe için teşekkür ederken, Çin’in Uygur bölgesinde bulunan Doğu Türkistan İslami Hareketi (ETIM) liderinin öldürüldüğünü açıkladı. Kendilerinin ETIM’in kökünü kazıdıklarını ve liderlerini yok ettiklerini açıklamaktan sevinç duyduğunu söyledi.

 

Malik: “Bunların arkasının kesildiğini belirtmekten dolayı sevinçliyim. Biz ETIM’i sadece Çin’in değil aynı zamanda Pakistan’ın da bir düşmanı olarak görüyoruz. … Şimdi diğer bir lideri olan Hak öldürüldü, ben bunu doğruluyorum” dedi.

 

İkilinin görüşmesinde ayrıca Çin, Pakistan kurumlarının eğitimleri için destek ile polis donanımının artırılması için 2 milyon yuan teklif etti. Ayrıca Bakan Chiang Pakistan’ın terörizm konusundaki çalışmalarını takdir etti. Malik de, Pakistan’ın kendisinin terörizmin kurbanı olduğunu ve binlerce insanının bu düşmanla savaşmak için hayatlarını feda ettiklerini söyledi.

 

Pekin, Pakistanlı lideri Hasan Mashum’un 2003’deki ölümünden sonra Hak’ı ETIM’in lideri olarak kabul ediyordu.

 

Dünya Uygur Kongresi ETIM liderinin öldürüldüğüne dair bir bilgiyi onaylamadı. Dünya Uygur Kongresi sözcüsü Dilşat Raşit “Biz de bunu duyduk ama ayrıntılı bilgi yok. Biz bu kişiyi bilmiyoruz ve bu yüzden doğrulama şansımız yoktur.”

 

Geçen yıl Temmuz ayında Çin’in Uygur bölgesinde Çinliler ile Uygurlar arasında başlayan şiddetli etnik çatışmalar sonucunda 200 kişi ölmüştü.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C