Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuğgeneral Zeki Es tutuklandı
06 Kasım 2010 / 18:40
Hakkari Çukurca'da 6 Mehmetçiğin şehit olduğu mayın patlaması olayıyla ilgili olarak Tuğgeneral Zeki Es tutuklandı. Teröristlerin döşediği belirtilen mayınların Zeki Es tarafından döşetildiğine dair ses kaydı ortaya çıkmıştı.

Haber7-Cihan

Hakkari Çukurca 20. Jandarma Sınır Tugay Komutanı, 6 Mehmetçiğin şehit düşmesinde suçu bulunduğu gerekçesiyle yargılanan Bursa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, askeri mahkeme tarafından tutuklandı.

Mayıs 2009'da Hakkari'nin Çukurca ilçesinin Hantepe bölgesinde askeri aracın geçişi sırasında mayın patlaması sonucu 6 asker şehit olmuştu. Genelkurmay tarafından yapılan ilk açıklamada mayınların terör örgütü PKK tarafından yerleştirildiği bildirilmiş, ortaya çıkan ses kayıtlarında mayınların bizzat TSK tarafından yerleştirildiği ortaya çıkmıştı.

Görüşmelerde Tuğgeneral Es, komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya'ya mayınları bizzat kendisinin döşediğini itiraf ediyordu. Kaya ise 'hiç önemli değil' diyerek Es'i yatıştırmaya çalışıyordu. Mayın saldırısı ile ilgili sivil savcılık tarafından başlatılan soruşturmada da jandarma ve emniyet kriminal, 6 askerin şehit olduğu mayınların TSK'ya ait olduğunu belirlemişti. Sivil savcı bu gelişme üzerine dosyayı, askeri savcılığa gönderdi.

Askeri savcılık yürütülen soruşturma kapsamında Tuğgeneral Zeki Es'in tutuklanmasına karar verildi. Es'in dün akşam 21.00'de Mamak Askeri Cezaevi'ne konulduğu öğrenildi. Tuğgeneral Zeki Es, Ağustos 2010'da yapılan Yüksek Askeri Şura'da emekli olan Tuğgeneral Osman Baykurt'un yerine Bursa Garnizon Komutanlığı'na atanmıştı. Zeki Es, son olarak Bursa'da 29 Ekim Cumhuriyet bayramı törenlerine katılmıştı.

"BENİM DÖŞEDİĞİM MAYINLAR KOMUTANIM"

İşte video paylaşım sitelerinde yayınlanan o görüşmeden bir bölüm:

Zeki Es: Komutanım uzaktan komutalı değil. Malesef..

Gürbüz Kaya: Değil mi?

Zeki Es: Değil komutanıım. Uzaktan komutalı değil.

Zeki Es: Biliyorsunuz bunları korumak için ben burda sıkıntılı oldukları için kendim risk alarak geldim, bizzat kendim yerleştirdim.Rütbelileri tek tek çağırdım, gösterdim. Bütün bölük komutanları birbirine devretsin dedim. Hep öyle tekmil verdiler devrettik diye.

Zeki Es: Ama komutanım bu büyük olasılıkla bizim, yani sabah buraya gelmenizde yarar var komutanım.

Gürbüz Kaya: Kolordu komutanı gelecek sabah erken saatlerde onla beraber gelicem.

Zeki Es: Komutanım, kolordu komutanıyla bu konuyu paylaşmamızda yarar var. Ben tamamen sorumluluğu almaya hazırım. komutanım. Onu bütün samimiyetimle söylüyorum. Bütün sorumluluğu alıyorum zaten komutanlık sorumluluğu olarak.

Gürbüz Kaya: Hepimiz alırız o konuda tereddütümüz yok.

Zeki Es: Komutanım benim niyet ve maksadımı zaten biliyorsunuz. Ben bu çocukları koruyayım diye onları döşedim. Ama onlar demekki bu hassasiyet, o kadar yırtınmama rağmen göstermemişler.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C