Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye 'Füze Kalkanı'nı kabul etti
06 Kasım 2010 / 20:35
NATO'nun yeni Stratejik Konsept'inde Ankara, füze savunma sistemine tüm sınırlarını kapsaması ve cephe ülkesi olmayacağı koşuluyla ev sahipliği yapmaya 'evet' dedi.

Sabah gazetesinden Duygu Güvenç’in hazırladığı haberde Türkiye’nin ‘füze kalkanı’ projesine şartlı evet dediği ve NATO’nun da bunu kabul ettiği öne sürüldü.

Haberde Türkiye’nin ‘sistem’in tüm sınırlarını kapsaması ve cephe ülkesi olmaması şartıyla yapmaya 'evet' dediği söylendi. Buna karşılık NATO'nun gelecek 10 yılına yön verecek olan Stratejik Konsept'in son taslağı 4 Kasım'da tüm müttefiklere ulaştığı ve bu  taslakta Türkiye'nin istediği gibi İran, Suriye gibi ülkeler tehdit tanımlaması içerisine alınmadığı bildirildi.

ÇANKAYA' DA ZİRVE

Bir önceki konsepte göre daha kısa olmakla beraber daha kapsayıcı taslakla ışığında Çankaya Köşkü, NATO için kritik bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül katıldı. Köşk'te son taslak masaya yatırılırken, 15 Kasım'a kadar sürecek olan müzakerelerde müttefikler arasında uzlaşmanın sağlanamaması halinde Türkiye'yi Lizbon'da Erdoğan'ın temsil etmesi ele alındı. Zirvede büyük bir kriz beklemeyen Ankara'yı bu aşamada Gül'ün temsil etmesi bekleniyor. Füzelerin nereye konuşlandırılacağı ve sayıları ise daha sonra kararlaştırılacak.

FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin füze savunma sistemine ait donanıma ev sahipliği yapmasında mutabakat sağlandı. Türkiye, tüm sınırlarını kapsaması koşuluyla ve cephe ülkesi olmayacağını belirterek sistemin parçalarına ev sahipliği yapmaya 'evet' dedi.

TERÖR TANIMI

NATO'nun gelecek 10 yılında da en önemli tehditlerden biri olarak yer aldı. Terörün tüm NATO ülkeleri için tehdit olduğunu belirten bir metin üzerinde uzlaşma sağlandı.

TEHDİT ALGISI

Türkiye'nin itirazları sonucunda herhangi bir ülkenin adı spesifik olarak vurgulanmadı. Onun yerine "nükleer silahların yayılmasına öncülük yapan, istikrarsız, düşmanca tutum içerisinde, konvansiyonel silah birikimi yapan, kendini yönetme kabiliyeti olmayan aktörler" tanımı kullanıldı.

RUSYA'YLA MUTABAKAT

NATO-AB İŞBİRLİĞİ

Bu konuda Türkiye vetosunu sürdürüyor. 11 sayfalık belgede NATOAB işbirliğine 3 ayrı paragraf ayrılıyor. AB'nin NATO imkan ve yeteneklerini kullanacağı operasyonlarda karar mekanizmasında yer almak isteyen Ankara, iş birliği ifadelerine 'hayır' demese de, ortak operasyonlarda söz sahibi olmak istediğini belirtiyor.

RUSYA'YLA İLİŞKİ

NATO-Rusya işbirliği konusunda mutabakat sağlandı. Rusya'nın füze savunma sisteminde yer alıp almayacağı ise daha sonra belli olacak.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
ADEMOĞLU
07 Kasım 2010 Pazar 17:56
2
sİZE OY VERENLERE yazıklar olsun hamdolsunki onlardan değiliz.
sizi islam olarak görenlere yazıklar olsun . Ne diyelim islam aleminde
bunları yaşatan sizi oraya çıkaranlara yuh olsun.
\'\' O gün onları huzura çağırırız işte şu bizi azdıran ! Bizde onu çağırırız O ben Rahman olan Allahtan korkarım benim sizin üzerinizde bir yaptırım gücüm yok ben vesvese verdeim sizde hemen geldiniz öyleyse sızlanmayın sizin de benimde varaçağım yer ateştir\'\' ayeti nekadarda manidar.Bunları destekleyenlerle orada görüşürüz. çekim öyleyse.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C