Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milli Eğitim Şûra’sına Din dersi tepkisi
06 Kasım 2010 / 13:00
‘Eğitimde 2023 Vizyonu’ başlığıyla toplanan Şûra’da 8 yıllık eğitimin kesintili hale getirilmesi ve din dersinin ‘etkin şekilde’ işlenmesi konusunda verilen tavsiye kararları çok tartışılacak

MİLLİYET

 

‘Eğitimde 2023 Vizyonu’ başlığında toplanan 18. Milli Eğitim Şurası’na, sekiz yıllık zorunlu temel eğitimin kesintili hale getirilmesi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin içeriğinin ilk ve ortaöğretimin tüm kademelerinde “etkin şekilde” işlenmesi yönünde alınan tavsiye kararları damgasını vurdu.

 

Şura’nın kapanış töreninde konuşan Bakan Nimet Çubukçu, çalışmaların olgunlukla geçtiğini belirterek, “Eğitim sisteminin ve kalite ilişkisinin güçlendirilmesi, öğrenci başarısını ölçme, yönlendirme ve rehberlik hizmetleri ve daha birçok alanda çalışmaların yapılmasını gerektirmektedir” dedi.

 

Din dersinin “tüm okullarda etkin şekilde” verilmesi yönündeki tavsiye kararının ‘okullarda mescit açılmasına’ neden olabileceğini savunan Eğitim Sen Genel Başkanı Kılıç, şöyle konuştu: “Ders uygulamalı olarak işlenebilir. Öğrencilerin camiye götürülmesi gündeme gelebilir. Öğrenciye namaz kılmayı öğretecek bir öğretmen, uygulama alanı olarak okulda mescit açılmasını isteyebilir. Eğitimin 13 yıla çıkarılmasını öngören karar, 8 yıllık eğitimin ortaya çıktığı 28 Şubat sürecinde imam hatiplerin orta kısmının kaldırılmasına yol açan kararın rövanşını almaktır. Asıl amaç İHL’lerin orta kısımların açılmasına zemin sağlamaktır.”

 

Genel Kurul’da alınan kararlar düzenlendikten sonra Çubukçu’ya sunulacak. Kararlar doğrultusunda MEB, gerekirse yasal düzenlemeler de yapacak. Şura’dan yansıyan notlar şöyle:

Tartışmalı kararlar

-  Şura’da 16 milyon öğrenciyi temsilen sadece 13 öğrencinin bulunması dikkati çekti.

-  220 kararın alındığı şurada en çok tartışılan başlık 8 yıllık kesintisiz eğitim sisteminde yapılan değişiklik oldu. 

-  “Okullarda yapılan törenlerin zorunluluk olmaktan çıkarılması” önerisi de benimsenirken, karar hayata geçerse, öğrencilerin her sabah okuduğu andımız ve bayrak töreniyle gerçekleştirilen İstiklal Marşı’nın okunması da zorunluluk olmaktan çıkacak.

-  Şura’da öğretmenlere her 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş verilmesi, ek ders ücretlerinin 12 TL’ye çıkarılması kabul edildi.

-  Tüm okullarda velilerden kayıt parası adı altında toplanan paraların MEB tarafından karşılanması önerisi kabul edilmedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C