Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerika Cundullah’ı terörist örgüt listesine aldı
05 Kasım 2010 / 22:00
İran’da yaptığı kanlı eylemlerle adını duyuran ve geçtiğimiz aylarda lideri yakalanarak asılan Cundullah örgütü Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından terörist örgütler listesine alındığı ilan edildi.

Washington’un bu yaklaşımı, Kasım sonunda İran’ın uranyum zenginleştirme programıyla ilgili yapılması planlanan müzakarelere katkı sağlama amacı taşıdığı öne sürüldü.

 

Buna karşın örgütün lideri olan Abdülmelik Rigi'nin yakalanıp asılmasından sonra örgütün etkinliğinin azalması ve rejim için tehdit üretecek kapasitesi olmaması, ayrıca Afganistan konusunda Afganistan’ın komşuları olan Pakistan ve Rusya ile anlaşmalara imza atan Amerika’nın İran’la uranyum konusunda görünen uzlaşmaz tavrına karşın Afganistan nedeniyle sıcak adım atma amacında olduğu anlaşılıyor.

 

Hürriyet’te yer alan haberde İran tarafının ise Amerika’nın kararını memnuniyetle karşıladığı belirtildi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, Cundullah’ın ABD tarafından terörist örgütler listesine alınmasını “doğru yönde atılmış bir adım” olarak değerlendirdi.

 

“Terörizmle mücadele bütün ülkelerin ortak sorumluluğudur” diyen Mihmanperest, Washington yönetiminin, İran karşıtı örgütlerle (PJAK, Cundullah, Tonder) ilgili politika değişikliklerinin uygulamadaki yansımalarını değerlendireceklerini söyledi.

 

Amerika’nın 46 örgütten oluşan listesinde Hizbullah, El Kaide ve Taliban da terörist örgüt sayılıyor.

 

Cundullah

 

Haberde İran’da terörist faaliyet sürdüren Cundullah’la ilgili şu bilgiler verildi:

Adı "Allah’ın Askerleri" anlamına gelen Cundullah, İran'ın Sünni ağırlıklı bölgelerinde Sünni azınlığın hakları için savaştığını iddia ediyor.

Pakistan'ın İran sınırındaki Belucistan bölgesinde üslenen ve zaman zaman sınırı geçerek İran'da eylem düzenleyen Cundullah'ın El Kaide ile bağlantılı olduğu, bu örgütten silah ve para yardımı aldığı öne sürülüyor.

Cundullah, bu yıl haziran ayında İran'ın güneydoğusundaki Sistan-Belucistan'da bir Şii camisine düzenlenen ve 30 kişinin öldüğü saldırıyı üstlenmişti.

Örgütün 18 Ekim'de Sistan-Belucistan eyaletinde Devrim Muhafızlarını hedef alan saldırısında, aralarında üst düzey komutan ile aşiret liderlerinin de bulunduğu 42 kişi hayatını kaybetmiş, 50 dolayında kişi yaralanmıştı.

Örgüt, 2005 yılında 9, 2007'de 11, 2008'de 16 güvenlik görevlisinin öldürülmesi, 25 Mart 2008 tarihinde İran'da Bam-Kerman otoyolunun kapatılarak 22 sivilin öldürülmesi ile 28 Mayıs 2009'da 25 kişinin ölümü ve 119 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan cami bombalanması eylemlerini üstlenmişti.

Adam kaçırma, yol kesme eylemlerinde de bulunan Cundullah'ın, güvenlik güçleri ve sivillere yönelik bombalı ve silahlı saldırılarında yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği ve bir o kadarının da yaralandığı belirtiliyor.

Örgütün lideri Abdülmelik Rigi, İran İstihbarat Bakanlığı ve emniyet birimlerince düzenlenen özel bir operasyonda yakalanarak 23 Şubatta İran'a getirilmiş ve 20 Haziranda idam edilmişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C