Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Şalcı, Ali Tanzer ERTEKİN'i anlattı
05 Kasım 2010 / 21:35
Tevhid mücadelesine kendisini adayan isim; Ali Tanzer ERTEKİN

ALİ ŞALCI/MERSİN

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.. Kardeşimiz, Ağabeyimiz, Tevhidi mücadelenin her fırsatta tavizsiz savunucusu Ali Tanzer Ertekin’i kaybettik..

Son görüşmemizde Tevhidi mücadelenin Allah’ın metodlarına uygunluğuna dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili konuşmuştuk. “Her görünen umuda koşmak geliyor içimden” demişti. Her fırsatta ısrarla Kur’an’daki surelerden ayetler söyler, yazar ve mealiyle birlikte kendi birikimini de katarak tefsir ederdi. İslami hareket; her yönüyle Kur’an’ı kendine yaşama kaynağı edinmiş, Resulullah’ın sahih sünnet ve hadislerine göre düşünmeye ve yaşamaya çalışan önemli bir dava adamını kaybetti.

1987’lerde tanıştık Ali ağabeyle.. Ağırbaşlılığı, samimiyeti ve örnek duruşuyla o dönem biz gençlere örneklik etti. İlk meal çalışmasını da Ali ağabeyle yapmıştım. Geleneksel İslam’ın katı atavik inançlarının İslam’ın tevhid akidesiyle, onun öğrenilmesinin ise ancak orijinal kaynağı olan Kur’an’ın türkçe okunarak anlamaya çalışılmasıyla mümkün olacağını söylerdi. Afşin’deki Tevhidi yapılanmanın gayretlilerindendi Ali ağabey. Vefatı yüreğimde bir acı bıraktı. Zamansız ölenler zincirine bir halka daha eklendi. Cenazesine gidemedim Ali ağabeyin. Binlerce dostu, dava arkadaşı, yakınları O’nun cenazesinde biraraya gelmişler. Hep isterdi ki Tevhid düşüncesinin şahitleri hayatın hay huyunu bıraksalar da bir araya gelebilseler. Hikmet kardeşimizin son yazısındaki  “evet ama”ları yaşamadı Ali ağabey.. Mücadelesinde neyi yapması gerekiyorsa O’nu gereğine uygun yaptı. Sonra Ali ağabey “yapıcam”larda yaşamadı. Tevhidi mücadelenin hiçbir anını kaçırmamaya özen gösterdi. Ali ağabey “keşkeci” olmadı asla... Allah’ın kendisinden olmasını istediği doğru yoldan hiç ayrılmadı ve her zaman “iyiki yaptım” dedi.. Ve oturmak için kendisine Tevhidi mahalleyi seçti. Resulullah’a komşu oldu.. Ali Şeriatilere, Seyyid Kutuplara, Ercüment Özkanlara yakın bir yerde oturmayı seçti. Çünkü biliyordu ki Onlar hep aynı mahallenin sakinleriydi..

“Ölüm yanı başında insanın ve ondan kurtuluş yok! Ama insan inandıklarını azami derecede gerçekleştirebilir” demişti Franz Fanon. Ali ağabeyden duymuştum Yeryüzü Lanetlileri kitabındaki Fanon’un bu sözünü.. Ali ağabeyin tanıştırdığı Fanon’un bu eseri beni etkileyen okuduğum eserlerin başında gelmiştir. 1988 de Ankara’ya öğrenci olarak gelirken verdiği kitap listesinin başındaydı. Çok şey kazandırdı Ali Ağabey bizlere..

Çok az konuşur, konuştuğunda söylenmesi gerekeni söylerdi. Afşin’de saatlerce mahalleleri dolaşır geçtiğimiz mahalleden defalarca geçerdik ve O dikkatle, sabırla dinlerdi bizi. Siyasi olaylara müslümanca bakmayı öğretmeye çalışırdı. Son dönemleri Facebook’ta üye olan tanıdıklarına İslami mesajlar vermekle geçti. Gecenin ilerleyen saatlerinde Facebook’tan Kur’an’ın ayetlerini yazıyor ve kendine has üslubuyla yorumlayarak İslam’ı anlatmaya çalışıyordu. Tevhidi mücadelenin zorluğunu ve sorumluluğun ağırlığını derin yaşayan bir insandı. Facebook’ta O’nun sayfasına girebilenler okumuştur son notlarını.. “Azgın bir felsefe SEKÜLERİZM: Sekülerizm, Yüce Allah’ı hayatın her alanından dışlamayı hedefleyen, dini Allah’la vicdan arasına hapsetmeye çalışan ve onu yönetim ve hukuk gibi alanlardan soyutlayan felsefi görüşün adıdır. İnançtan kaynaklanan düşünceleri dışlama ve yönetimi ilahi alandan ayırma esasına dayanan bir doktrindir”.. Ve yazdığı son ayetler Yunus Suresi 62-63. ayetlerdi..

“Bilesiniz ki, Allah'ın dostlarına korku yoktur; onlar üzülmeyecekler de. Onlar, iman edip de takvaya ermiş olanlardır”..

Üzülmek, ağlamak elbette O’nu getirmeyecektir. Ama bir insan olarak bir müslüman olarak değerli bir ağabeyimi kaybetmenin acısıyla ağlıyorum.. Yüreğime vura vura ağlıyorum. Tek tesellimiz inşallah Rabbinin katında rızıklar içinde olmasıdır.

Bu yazıya toplam (14) yorum eklenmiştir.
mehmet doğan
07 Kasım 2010 Pazar 17:38
innna lillah ve inna ileyhi raciun
Hayatıyla hakikate şahitlik edenlere ne mutlu.Onlar üzülmeyecek ve mahzun olacak da değillerdir. Allah rahmet eylesin.Ailesine sabırlar versin.Büyük günde son saatte iyilerle haşrolunmamız temennisiyle güle güle Ali kardeş.ALLAHAISMARLADIK.
Abdi keçeli
06 Kasım 2010 Cumartesi 23:26
Ölüm
Rabbimizin rahmeti üzerine olsun.Ölüm gerçekten çok büyük bir nimet,ya ölüm olmasaydı bu dünyada? Tekrar Allah rahmet eysin
akgün ilker demir
06 Kasım 2010 Cumartesi 21:58
taziye
allah rahmet eylesin...
ilyas metin
06 Kasım 2010 Cumartesi 20:33
tekrar dirilecegiz
musluman olarak ölmek mutluluktur Allahın rahmeti üzerine olsun
mehmet gündüz
06 Kasım 2010 Cumartesi 20:05
Allah rahmet eylesin
Rableri katında onların ödülleri, içinde ebedi kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan Adn cennetleridir. Allah, onlardan razı olmuştur, kendileri de O'ndan razı (hoşnut, memnun) kalmışlardır. İşte bu, Rabbinden 'içi titreyerek korku duyan kimse' içindir.(beyyine 8)
dogan er
06 Kasım 2010 Cumartesi 15:35
ölüm hak.
yüce ALLAH cc. kardeşimize katından rahmet eylesin.
sedat demir
06 Kasım 2010 Cumartesi 09:14
ölüm yaşanan ayettir
ali yaşadıklarımızı ifade etmiş kalemi yerde kalmayacakmış. zaten yıllar önce adaşına bırakmış.Biz bunları önceki ümmetlerdede yaşamıştık diyeceğiz ölüp tekrar diriltiğimizde.
fikret
06 Kasım 2010 Cumartesi 07:23
baş sağlığı
Allah rahmet etsin.
Ş. Hüseyinoğlu
06 Kasım 2010 Cumartesi 00:24
İnna lillah
İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Vefat eden kardeşimize Rabbimizden rahmet, yakınlarına sabırlar niyaz ediyorum.
hikmet erturk
05 Kasım 2010 Cuma 22:49
başsağlıgı
Allah rahmet etsin ailesine sabırlar versin.
Adatepeli
05 Kasım 2010 Cuma 22:48
İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raci'un...
Ali kardesime Allah tan rahmet, kederli ailesine bassagligi ve sabir diliyorum...

Ali Salci kardesimizdende Merhum kardesimiz hakkindaki düsünceleri bizimle paylastigi icin Allah razi olsun...
ersin
05 Kasım 2010 Cuma 22:21
taziye
Allah rahmet eylesin.Rabbim yardımcımız olsun.
musab
05 Kasım 2010 Cuma 21:30
taziye
s.a allah cc.rahmet eylesin,
memet
05 Kasım 2010 Cuma 21:15
tazıye
s.a allah cc.rahmet eylesin
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C