Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti “Demokrasi Bayramı” İlan Etti
08 Mayıs 2010 / 12:02
Anayasa değişiklik paketinin bir fireye karşılık tamamının Meclis’ten geçirilmesi, Başbakan Erdoğan tarafından Demokrasi’nin zaferi olarak ilan edildi.

19 Nisan’da TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayan Anayasa değişiklik teklifinin gizli oylamaları ardından, paketin tümü oylanarak, sürecin sonuna gelindi. Baştan sona gürültülü bir süreç içerisinde geçen oylamalar AKP açısından büyük bir kazanıma işaret ederken, BDP de verdiği kısmi destek ile bu kazanıma katkı sağlamış oldu. İkinci turda düşen 8. maddede BDP’nin oylamaya katılmaması ve ardından Ak Parti’den fireler olduğunun ortaya çıkması, Ak Parti yönetimini oldukça kızdırmıştı.

 

8. madde dışında, sistemin işleyişini düzenleyecek ve statükoda değişikliği sağlayacak iki kiritik madde daha olduğundan, özellikle Ak Parti milletvekillerinin oylamalara tam katılımının sağlanması için gereken bütün tedbirler alındı. Bu arada BDP’nin oylamaya katılmaması sertçe eleştirildi. Sonraki maddelerde bir daha sürpriz yaşamadan Meclis aşamasını atlatan Ak Parti, 6 Mayıs gününü “demokrasi bayramı” ilan etti.

 

Anayasal sürecin işlemesi, sistemin iyileştirilmesi ve bugüne kadar bir çok engel yüzünden başarılamayan değişikliklerin yapılabilmiş olması neticesinde, Tayyip Erdoğan, Hıdırellez gününe de denk gelen 6 Mayıs gününü “6 Mayıs 2010 tarihi demokrasi bayramının yaşandığı gün” olarak özetledi.

 

Yaptıklarının “Hukukun üstünlüğüne giden yolda önemli bir başlangıç” olduğunu iddia eden Başbakan Erdoğan “"İki hafta boyunca millet iradesine ipotek koymak isteyenlere, TBMM üzerinde, millet iradesi üzerinde vesayeti sineye çekenlere, milletin kendilerine yüklediği emaneti inkar edenlere karşı yılmadan, yıkılmadan, yorulmadan mücadele ettik." dedi.

 

Demokrasi adına önemli olan bu süreç yaşanırken, halkın tamamının sürece katılması da referandumla sağlanacak. Paket Meclis’ten onaylanıp geçtikten sonra Cumhurbaşkanı’na gönderildi. 15 günlük inceleme süresi olan Cumhurbaşkanı bu süre bitmeden de paketi referanduma götürebilir. Demokratik işleyişe katılım birey bazında gerçekleştirilerek, değişiklikler için halk desteği de sağlanmış olacak.

 

Bu arada 110 imzayı bulması muhtemel Deniz Baykal da paketi Cumhurbaşkanı onayladıktan sonra Anayasa Mahkemesi’ne götürecek.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C