Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devletin de, paranın da dini vardır
03 Kasım 2010 / 16:24
Kur'an Nesli Kültür Merkezi'nde Ahmed Kalkan'ın sunumuyla iki haftada bir Çarşamba akşamları gerçekleştirilen "Kavram Dersleri"nde bu hafta "Din" kavramı işlendi.

İSLAM ve HAYAT

Kalkan, son dönemlerde çeşitli kişi ve kesimlerce dile getirilen "devletin dini olmaz", "paranın dini - imanı olmaz" türü açıklamaların cehalet ürünü olduğunu kaydederek, "Dini olmayan hiç kimse ve kurum yoktur. Çünkü herkesin bir hayat tarzı, her kurumun kendisine ölçü aldığı bir kurallar bütünü vardır. Biliyoruz ki, her din bir hayat şekli, bir yaşam nizamıdır. Kişi ve kurumlar ya hak din üzeredirler ya da bâtıl dinler üzeredirler" vurgusu yaptı.

Din kavramının ‘d-y-n’ kökünden geldiğini ve sözlükte "Üstünlük, egemenlik, itaat, zorlamak, itaatkâr olarak kendini bir güce teslim etmek, borçlanmak, boyun eğmek, hakkını almak, ödünç almak, boyun eğdirmek, egemenlik, idâre etmek" anlamlarına geldiğini kaydeden Kalkan, şöyle devam etti:

"Birinin emrine girmek, onun emrine amâde olmak, onun hâkimiyet ve otoritesi altında boyun eğmeyi kabul etmek, şeriat, kanun, yol, millet, âdet, taklit, hesaba çekmek, ceza veya mükâfat vermek de din kelimesinin anlamlarındandır. İsim olarak ‘din’ kelimesi şu mânâları kapsamaktadır: İyi ya da kötü karşılık; âdet ve alışkanlık; itaat, zillet, bağlılık, üstünlük sağlamak, galip gelmek; hâkimiyet, mülk ve hüküm; bir şeye zorlamak; itaat etmek, ya da tersi olarak isyan etmek; bir şeyi alışkanlık haline getirmek; şeriat ve millet, yani tevhid inancı."

Ahmed Kalkan, yaşadığımız toplumda herkesin kendine göre bir "din" tanımı bulunduğunu ifade ederek, "Din konusunda genel kanaatin 'dinin Allah ile kul arasında bazı ilişkileri tanzim eden, namaz, hac, oruç gibi ibâdetlerin nasıl yapılacağını açıklayan görüşler manzûmesi olduğu' şeklindedir. Halk kitlelerinin olduğu kadar, resmi ideolojinin din tanımı da budur. Bu anlayışa göre din, insanların sadece âhiretini ilgilendiren bir hâdisedir. Bu hâdisede insanlarla Allah arasına girmek; politik çıkarlar için dinî duygulardan faydalanmak, en açık ifadesiyle dini istismar etmektir. Yine bu anlayışa göre, çağdaş devlet yönetimi, on dört asır önceki dinî hükümlerle değil; yine çağdaş ve medenî olan hükümlerle mümkün olacaktır. Rabbimiz, din gerçeğini kendi çıkarlarına göre tanımlamaya ve yorumlamaya kalkışanlara, "De ki: 'Allah’a dininizi siz mi öğreteceksiniz?' Oysa Allah, göklerde ve yerde olanları bilir. Allah her şeyi bilendir." ayetiyle cevap vermektedir." ifadelerini kullandı.

Kalkan şöyle devam etti: "Bir hayat şekli, bir dünya görüşü, bir yol, bir yaşam tarzı olarak ifade ettiğimiz şeyin en kısa adı "din"dir. Din kavramı, bütün bunları kuşatmaktadır. Herhangi bir toplumun, cemaatin veya bir ferdin dünya görüşü, gittiği yol ve yaşam tarzı Allah’ın hükümlerine göre belirleniyor, bu İlâhî hükümlere göre şekil alıyor ise, bu toplum, bu cemaat veya bu fert İslâm dini üzeredir. Dini olmayan hiç kimse ve kurum yoktur. Çünkü herkesin bir hayat tarzı, her kurumun kendisine ölçü aldığı bir kurallar büütün vardır. Biliyoruz ki, her din bir hayat şekli, bir yaşam nizamıdır. Bu yaşam nizamının içinde âhiretle ilgili boyut olduğu gibi, dünya ile ilgili boyut da bulunmaktadır. Hatta ve hatta dünyevî boyut, pratik düzlemde uhrevî boyuttan çok daha önce gelmektedir. Çünkü uhrevî boyuta yönelmek, meselenin dünyevî boyutu çözümlendikten, daha açık bir ifadeyle kişinin ayakları dünyada yere bastıktan sonra gerçekleşmektedir."

Seminer, dinleyicilerin soru ve katkılarıyla ve 10 Kasım 2010 Çarşamba günü, saat 20.00'da "Tesettür" kavramının işleneceği duyurusuyla sona erdi.

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
fikret
05 Kasım 2010 Cuma 08:19
din
Allah ın dinini Allah lı yaşayanlardan dinlemek çok etkileyici.yazıyı bizlere sunan kardeşlerime selam ediyorum.Allah ın yardımı sizlerin ve sizin gibilerin üzerine olsun.s.a
ersin
03 Kasım 2010 Çarşamba 17:08
din kavramı
Kendi ismine ait sitesinden müslüman kardeşlerimize din kavramı için video halindeki seminer 4-1 'i seyretmelerini tavsiye ederim.Rabbim davasına kendini adayan muhavvidlerin yardımcısı olsun.Allah razı olsun.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C