Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrailli örgütler: Filistinli tutuklulara işkence yapılıyor
02 Kasım 2010 / 19:00
İki İsrail insan hakları örgütünün yayınladğı raporda Filistinli tutuklulara İsrail iç güvenlik servisi ajanlarının işkence yaptıkları bildirildi.

BBC’nin haberine göre B’Tselem ve Hamoked isimli örgütlerin yayınladığı raporda İsrail ajanlarının gözaltına aldıkları Filistinlileri saatler süren sorgular sırasında sandalyelere bağladığı, hakaret ettikleri, tehditlerde bulundukları ve dövdükleri belirtildi.

 

Raporun geçen yıl Petah Tikva adlı gözetim merkezinde kalan 121 Filistinliyle görüşmeler yapılarak oluşturulduğu bildirilirken İsrail Adalet Bakanlığı’nın ise iddiaları reddettiği ve yasalara saygı duyduklarını söylediği aktarıldı. Bakanlığın verdiği yazılı yanıtta sorguların, 'devlet güvenliğine zarar verebilecek faaliyetleri önlemek için, yasalara uygun bir şekilde yapıldığı' söylendi.

 

B'Tselem'in internet sitesinde yayımlanan raporda, Filistinli tutuklular tecrit hücrelerinde pis koşullarda tutulduklarını, fiziksel şiddete maruz kaldıklarını ve uykusuz bırakıldıklarını söylediler.

 

BBC’nin haberinde raporda anlatılan İsraillilerin baskı taktiklerine de yer verildi

 

Çoğu tutuklu da, ailelerine karşı tehditlerde bulunulduğunu savunuyor.

 

Raporda, 63 yaşındaki Filistinli bir dul kadının, sırf gözaltındaki yakınları acı çektiğini görebilsin diye iki gün tutuklu kaldığı, sonra da hiçbir suçlama yöneltilmeden serbest bırakıldığı belirtiliyor.

 

İnsan hakları örgütleri, yapılanların 'Zalim, insanlık dışı ve zaman zaman işkenceye varan' uygulamalar olduğunu söylüyor.

 

Raporda ayrıca, Filistinlilerin 2001'den bu yana Adalet Bakanlığı'na sorgulama teknikleriyle ilgili 645 şikâyette bulunduğu, ancak hiçbirinde ceza soruşturması yapılmadığı yazıyor.

 

Adalet Bakanlığı ise, 2002-2007 yıllarında güvenlik güçlerine karşı 427 soruşturma yapıldığını belirtti. Ancak bu soruşturmaların nasıl sonuçlandığıyla ilgili bir bilgi verilmedi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C