Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taksim’de bombalı saldırı
31 Ekim 2010 / 12:58
İstanbul pazar sabahına kanlı bir saldırı ile uyandı. 12'si sivil 10'u polis toplam 22 kişinin yaralandığı intihar saldırısı düzenlendi. Görgü tanıkları saldırganın 30'lu yaşlarda esmer bir erkek olduğu bilgisini verirken, üzerindeki ikinci bir bombanın i

MİLLİYET

Görgü tanıkları ilk patlamanın ardından polisin olay yerinde 4-5 el havaya ateş açtığı bilgisini de veriyor. Ayrıca saldırganın ikinci bir kişiyle Taksim Meydanı'na geldiği ve o kişinin arandığı ifade ediliyor. Özel yetkili savcı Zekeriya Öz de olay yerinde incelemelerde bulunuyor.

 

Olay yerinde üzeri gazete ile kapalı yerde yatan ve canlı bomba olduğu sanılan erkek kişinin fotoğrafları çekildi. Canlı bombanın üzerinde bir fünye daha olduğu ortaya çıktı. Bomba ekipleri bu fünyeyi patlattı.

 

Bu arada polis helikopteri Taksim ve çevresinde de uçuş yaptı. Olay yerine barikat kuruldu ve gazetecilerin yaklaşmasına izin verilmedi. Olay yerinde patlamayla ilgili parçalar uzman polis ekipleri tarafından toplanıyor.

 

BİR KAÇ PARÇA BOMBA DAHA BULUNDU

 

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Taksim Meydanı’nda birkaç parça bomba daha bulunduğunu bildirerek, bu patlayıcılarla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.Emniyet Müdürü Çapkın, Taksim Meydanı ve Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki incelemelerinin ardından, yaralı 2 Çevik Kuvvet polisinin tedavi altına alındığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldi.Polis memurlarının tedavisine ilişkin bilgi alan Çapkın, buradan ayrılışı sırasında, basın mensuplarının soruları üzerine "Canlı bomba şu anda erkek görülüyor. Taksim Meydanı’nda birkaç parça daha bomba bulundu. Bulunan bombalarla ilgili çalışmalar devam ediyor" dedi.Emniyet Müdürü Çapkın, olayda yaralı sayısının da 22 olduğunu belirterek, bunlardan biri emekli 11’inin polis memuru, diğerlerinin vatandaş olduğunu da söyledi. Çapkın, yaralılar arasında çok ağır yaralı olmadığını da ifade etti.

 

BOMBA DÜZENEKLİ PİKNİK TÜPÜ İDDİASI

 

Bazı görgü tanıkları canlı bombanın polislere adres sormak amacıyla yaklaştığını belirtirken bazıları ise bu kişinin olay yerine elinde piknik tüpüyle geldiğini söylediler. Halen otobüsün yanında duran ve kaldırılmayan piknik tüpünün içinde bomba düzeneği olduğu iddia edildi. Bazı görgü tanıkları da 34-35 yaşlarında erkek canlı bombanın bir arkadaşının daha olduğunu bu kişinin ise polis tarafından ayaklarından vurulduğunu ileri sürdüler.

 

Bu arada ikinci bir patlama olasılığına karşı polis ekipleri uzman köpeklerle olay yeri ve çevresinde çalışma yapıyor. Canlı bombanın cesedi, üzerinde bir bomba daha bulunması olasılığına karşı henüz kaldırılmadı, Parçalanmış ceset üzerinde inceleme sürüyor.

 

GÜVENLİK ALARMI EN ÜST SEVİYEYE ÇIKTI

 

İSTANBUL Taksim'de düzenlenen canlı bomba saldırısı yurt çapında Emniyet Müdürlüklerini alarma geçirdi. Bursa ve Trabzon'da polis telsizinden yapılan uyarı anonslarında özellikle dışarıdaki noktalarda görevli polislerden daha dikkatli olmaları istendi.Taksim Meydanı'nda görevli çevik kuvvet ekiplerine yönelik yapılan ve ilk belirlemelere göre 9'u polis 15 kişinin yaralandığı intihar saldırısı tüm yurttaki Emniyet Müdürlüklerini alarma geçirdi. Saldırıdan 1 saat sonra nöbetçi emniyet müdürLERİ tarafından polis telsizinden geçilen anonsta, özellikle dışarıdaki ‘nokta’ tabir edilen nöbet yerlerinde görevli polis memurlarından daha dikkatli olmaları istendi. Anonsta, İstanbul'daki saldırıya atıfta bulunularak, “İstanbul’daki malum saldırı nedeniyle görevli arkadaşlarımızın daha dikkatli olmaları gerekmektedir” denildi.Şiddetli yağış nedeniyle bugüne ertelenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılan Bursa Emniyet Müdür Yardımcısı Dr. Serhat Tezsever, İstanbul'daki saldırı sonrası telsizle tüm ekipleri uyardı. Özellikle Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında önlem alan ekiplerin terör konusunda dikkatli olmalarını isteyen Dr. Tezsever, kalabalık bölgelerde şüpheli paketler görüldüğünde derhal bomba ekiplerinin çağrılması talimatını verdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C