Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oktay Ekşi istifa etti
30 Ekim 2010 / 22:12
Hürriyet başyazarı önce hakaret etti, ardından tepkileri aldı ve bugün istifa etti, işte son 48 saatin özeti.

ZAMAN

 

28 Ekim tarihli köşesinde HES'leri eleştirirken Başbakan Erdoğan, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun adını andığı yazısında "Şimdi, anasını bile satan işte o zihniyetin marifetlerini görüyorsunuz" şeklinde hakarette bulunan Hürriyet Başyazarı Oktay Ekşi, dünkü özür yazısının ardından istifa etti.

Gün boyu gelen tepkilerin ardından Ekşi, akşam saatlerinde istifasını açıkladı. Zaman'ın ulaştığı Ekşi kovulmadığını, hür iradesiyle istifa ettiğini söyledi. Oktay Ekşi, Basın Konseyi'ndeki çalışmalarına ise devam edeceğini kaydetti.

ARINÇ: BASIN KONSEYİ BAŞKANLIĞINI BIRAKMALI
Bu arada, basın mensuplarının konu ile ilgili görüşlerini sorduğu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi'nin istifa ettiği haberleri ile ilgili olarak ''Sanırım başyazarlıktan istifa etti. Sayın Ekşi'nin, Basın Konseyi Başkanlığından istifa etmesini daha uygun buluyorum'' dedi.

Saat: 15:36:42 AK Partililer'den Hürriyet ve Oktay Ekşi'ye tepki
Ellerinde dövizlerle Hürriyet gazetesi binası önünde toplanan kalabalık, Ekşi'yi istifaya çağırdı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı üyesi bir grup ve partililer, köşesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve parti mensuplarını hedef aldığı gerekçesiyle Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi'yi kınadı.

Grup adına açıklama yapan AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Bülent Turan, Ekşi'nin Başbakan Erdoğan, bakanlar ve parti düşüncesine inanan insanları hedef alan bir yazı yazdığını ve burada hakaret ve iftiralarda bulunduğunu savundu.

Ekşi'nin bunu, hem inanç hem de gelenekler açısından kutsal sayılan değerler üzerinden yaptığını ifade eden Turan, ''Bu asla gazetecilik değildir, bu yazarlık değildir, bu muhaliflik değildir, bu insanlık değildir'' dedi.

Bu hakaretin, sadece Başbakan'a ve bakanlara değil, 72 milyon insana yapıldığını dile getiren AK Parti İl Başkan Yardımcısı Bülent Turan, ''Oktay Ekşi'yi ve onun yazısını yayınlayan Hürriyet gazetesini telin ediyoruz, kınıyoruz. Adı anılan medya kuruluşunda daha önce de milletimize küfreden birçok yazı ve yazar görmüştük. Ancak herhalde hiçbiri bu kadar alçalmayı, bu kadar iğrençleşmeyi göze alamamıştı'' diye konuştu.

Açıklamanın ardından Hürriyet gazetesinin bir sayısını yakan gruptakiler, daha sonra dağıldı. Gruptakiler bazı dövizleri gazete binasının girişine atarken, bir kısmını da duvarlara ve ağaçlara astı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı eylem sırasında, Hürriyet gazetesine giden cadde trafiğe kapatıldı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C