Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arap rejimlerinin Irak karşısında suskunluğu
30 Ekim 2010 / 22:00
Arap rejimleri Irak'ta işlenen suçları eleştirmek için neyi bekliyor? İşkence ve tecavüz vakalarını WikiLeaks belgelerinden önce bilmiyorlar mıydı?

Commondreams.org-RADİKAL

Arapların, Irak’ın Amerikan işgalinden bugüne kadar sahne olduğu şartların iç yüzünün ve hatta bu ülkenin yakın geleceğinin neye benzeyeceğinin farkında olmadığını düşünmüyorum. Irak’ın ve halkının, işgal güçlerinin ve mezhepçi milis yönetiminin gölgesinde maruz kaldığı kötü şartları tekrar hatırlatmaya veya duruma daha fazla açıklık getirmeye gerek yok.

Ülkedeki durum bütün açıklığıyla ortada, işgalin hedefleri de Irak’ın ve halkının tamamen yıkılmasının ardından daha da netleşti. Bu hedeflerin başından beri Irak’ta bulunduğu iddia edilen kitle imha silahlarıyla ve terörle hiçbir alakası yoktu. Dahası, Amerikan işgaline teslim olan Arap rejimleri de bu hedefleri gayet iyi biliyordu. Zira bütün bölge, uygulamaya Irak’ta konulan stratejik planın arkasından gitmekte tereddüt etmedi.

‘Cellat’ imajını unutamayız

Ancak Irak’taki şartların üzerindeki medya karartması bile kasıtlı yıkım çabasını, Irak’ın bölünmesinin ardından Arap dünyası haritasından silinmesini ve toprakla servetin farklı mezheplerle milletler arasında dağıtılmasını gizleyemedi. Oysa Iraklılar tarih boyunca, dünyanın hiçbir yerinde bir benzeri görülmeyen homojen bir birliktelik içinde yaşamıştı.

Hiç kimse Amerika’nın işgalden sonra Irak’ta yaptıklarını temizleyemez. Hiç kimse, halk ve rejimlerle kurulan ilişkilerde öldürme ve kan dili dışında bir şey bilmeyen bu vahşi ahlaki sisteme yönelik anlayışımızı değiştiremez. Araplar ve Müslümanlar, kadınların ırzına geçen, masum insanları sırf eğlence için öldüren ‘cellat Amerikalı’ imajını unutmayacak. Amerikalılar Iraklılara insan değil, haşerat gibi davrandı.

Tarih bilgisayar oyunu değil

Tarih Iraklı erkek ve kadınların, işgal altındaki ülkelerinin dört bir yanında kurulan yüzlerce hapishanede mensubu oldukları mezhep nedeniyle maruz kaldığı sıkıntıları da unutmayacak. Tarih, basit bir tuşa basarak iptal edilebilen bir bilgisayar oyunu değildir.

Bu nedenle aslında, WikiLeaks’in Pentagon’un gizli belgelerini sızdırmasına, bu Arap ülkesindeki Amerikan işgalinin pis ve vahşi çamaşırhanesinin yayımlanmasına ihtiyaç yoktu. Bu arada bütün bu belgelerin niçin ve nasıl sızdırıldığını da tam olarak bilemiyoruz. Zira Arapların Irak gerçeğine dair sahip olduğu bilgiler, sızdırılan WikiLeaks belgelerinde yer alanlardan daha kötü.

Bugün bütün Araplar şu can alıcı soruların yanıtını öğrenmek istiyor: Iraklılar Filistinlilerden sonra insanlık tarihinin en kötü sorunlarını yaşarken, Arap rejimleri niçin bu duruma sessiz kalıyor? Liderlerimiz neden korkuyor veya niye bu derece kuvvetsizler? İşgalden bu yana Irak’ta işlenen suçlara dair bütün şüpheleri bertaraf eden bu belgelerin yayımlanmasından sonra ne yapıyorlar? Ümmetin yaralarına biraz şifa olacak ve halkları etrafınızda toplayacak onurlu bir açıklama yapana dek bütün Arap kadınlarına tecavüz edilmesini mi bekliyorsunuz?

ABD endişeli

Yeni stratejilerde geriye kalan bizler için çizilen planlar hayata geçirilmeden önce, halklar olarak bizleri korumaları için dünyaya yaptığımız imdat çağrısı yetmez mi? Yoksa tıpkı Iraklılar gibi yıkım ve toplu kaçış başlayana dek bekleyecek miyiz?

Irak cehenneminin ve işgalcilerin suçlarının ayrıntılarını belgeleyen gizli belgelerin yansımalarını takip ederek geçirdiğim uzun haftadan sonra, daha fazlasını yazamıyorum. Bu arada ABD yönetimi endişeli ama bu endişenin nedeni işlediği suçların iğrençliği yüzünden duyduğu pişmanlık veya üzüntü değil, Irak’taki askerlerinin güvenliğinden ve selametinden korkması...
(Bahreyn gazetesi Ahbar El Haliç, 27 Ekim 2010)

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
...
01 Kasım 2010 Pazartesi 11:41
bi-la-haqaret!
çehrelerinde meş'emet parıldar!
Her biri karga gibi kılavuz,
Geotrupes Stercorarius gibi yavuz!
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C