Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’de dindarlar baskı yapmaz
30 Ekim 2010 / 18:00
MHP tarafından düzenlenen bir söyleşiye katılan Ruşen Çakır İslam ve Müslümanlarla ilgili yorumlarda bulundu. İslam dinine bir ideoloji gibi bakmanın yanlış olduğunu savunan münferit olaylar dışında Türkiye’de dindarların baskı yapmadığını söyledi.

Cihan haber ajansının bildirdiğine göre Ruşen Çakır ‘Ben solcuyum inşallah da öyle kalacağım’ diye başladığı konuşmasında öncelikle İslam’ın bir ideoloji gibi algılanmasının yanlış olduğunu öne sürerek “Devletler, otoriter rejimleri, çok rahat kullanılabilecek hareketler olarak görmüşlerdir. Ama önlenemiyor. Eğer bir ülkede iktidara talip iseniz dindarlarla ilişkiyi normalleştirmeniz şarttır. Bunlarla, bir kullanma ilişkisine girmeyin. Bu hem demokrasi için hem yapanlar için zararlıdır. Murat edilen asla gerçekleşmez. Bu tür ilişkilerde genellikle dindarlar galip çıkmıştır. Çünkü din, insanların kalbinde olan çok güçlü inançtır. Bu inançları kolay kolay silemezsiniz. Siyasiler ideolojiler eskiyebilir. Ama İslam eskimez” dedi.

 

Çakır “Sağcı veya solcu kim olursa olsun bir dükkan bile açsanız insanların dini ile uğraşmamaları gerekir. Bu inançlarını dayatmaya kalkarlarsa o zaman her türlü refleksi geliştirip eleştiriyi getirebilirsiniz. Ama benim gördüğüm bu ülkenin dindarı başkalarına baskı yapmaz. İstisnalar olabilir ama baskı yoktur. münferit olaylar kesinlikle Türkiye'nin gerçeği değildir. Türkiye'nin gerçeğinde barış içinde yaşama her zaman daha ağır basar. Türkiye'de dindara dayatma olmadığı sürece, din siyaset ilişkinin daha kolay normalleşeceğini ve herkesin hayrına olacağını düşünüyorum.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C