Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye karşı çıkmıyor mu?
30 Ekim 2010 / 16:15
ABD'nin NATO bünyesinde Avrupa'ya kurmak istediği füze savunma sistemine Türkiye'nin dahil olmak istemediğine dair iddialar Amerikan tarafınca yalanlandı.

ZAMAN

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Moskova ziyaretinde gazeta.ru adlı internet sitesine verdiği röportajda "Türkiye'nin füze savunma sistemi projesine katılmayı reddetmesini yorumlar mısınız?" sorusu üzerine, "Türkiye'nin (bu projeye) katılmayı reddettiğini söylemek doğru değil." dedi. Tüm NATO müttefiklerinin, balistik füzelerden kaynaklanan potansiyel tehdidi ve füze savunma sistemlerinin Avrupa'daki NATO güçlerinin korunmasına katkı sağlayabileceğini kabul ettiğini bildiren Gordon, ABD'nin "aşamalı uyarlanabilir yaklaşım" adını verdiği bölgesel füze savunması projesinin NATO misyonu olarak benimsenip benimsenmeyeceği konusunun tartışılmaya devam ettiğine dikkati çekti. "Ne Türkiye ne de bir başka ülke buna katılmayı ya da destek vermeyi reddetti." diyen Gordon, kasımda Lizbon'da düzenlenecek NATO zirvesinde bu konuda anlaşma sağlanmasını umduklarını kaydetti. Gordon, "Tüm müttefiklerin böyle bir misyon üzerinde anlaşma sağlayacaklarından umutluyuz, çünkü bunun önemli bir konu olduğunu ve füze savunmasının, güvenliğimize katkıda bulunacağını düşünüyoruz." dedi.

Öte yandan Financial Times gazetesi NATO zirvesinde Türkiye ile ABD arasında bir gerginliğin yaşanmaması için çabaların artırıldığını belirtti. Habere göre ABD ve Türkiye arasında füze kalkanı ve NATO'nun yeni stratejik belgesi üzerinde anlaşmazlık olduğu ileri sürüldü.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C