Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obama Endonezya’da Cami’den seslenecek
29 Ekim 2010 / 21:15
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama dünyanın en yoğun müslüman nüfusa sahip ülkesi olan ve henüz bir felaketi atlatmış olan Endonezya’ya gidiyor. 5 Kasım’da başlayıp 10 gün sürecek gezi programında Hindistan, Güney Kore ve Japonya da bulunuyor.

Reuters’in haberine göre 10 Kasım’da Endonezya’nın Başkenti Cakarta’da bulunan İstiklal Cami’ni ziyaret edecek ve ardından halka hitaben bir konuşma yapacak.

 

Obama’nın yapacağı konuşmanın konusu hakkında Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, “Başkan hem Endonezya’yla geliştirmekte olduğumuz ortaklık konusunda hem de demokrasi, kalkınma ve ABD’nin dünya genelindeki Müslüman toplumlarıyla diyalogu konusunda konuşacak” dedi.

 

Obama konuşmasında ortaklığın yanı sıra Endonezya’nın bir demokrasi ve gelişmekte olan ekonomi olarak yükselişinden, ABD’yle yakın ilişkilerinden ve çoğulculuktan da bahsedecek.

 

Rhodes düzenlediği basın toplantısında, “Bu camiyi ziyaret etmesi ve yapacağı konuşmayla, bence Obama dünyadaki Müslüman topluluklarla diyalog açısından ortaya koyduğu temaların altını çizme fırsatı bulacak” dedi.

 

Bugüne kadar gerek Amerikan politikaları gerek Obama’nın iç dengeleri gözeterek yaptığı Hıristiyanlık vurgusu nedeniyle Amerika dünyanın müslüman halkları nezdinde oldukça prestij kaybetmiş durumda.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C