Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hollandalı Politikacıdan İsrail’e tam destek
29 Ekim 2010 / 14:22
Hollanda gündemini meşgul etmeye devam eden Geert Wilders son söyleminde İsrail'e destek çıkarak Batı Şeria'daki inşaatların tamamlanmasını istedi. Bilindiği üzere gelecek Cumartesi aşırı sağcı İngiliz bir grup Wilders'e destek eylemi gerçekleştirecek.

İKTİBAS-HOLLANDA

 

Hollanda merkezli haber ajansı Novum’un bildirdiğine göre bu grup ile hiçbir ilgisi bulunmadığını duyuran Wilders ise olası şiddet olaylarına karşılık kendisinin her türlü şiddeti kınadığını ve karşı çıktığını söylemiş.

 

Ne yazık ki Wilders bunu söylerken müslümanlara karşı yapılan zulmü hiç hesaba katmıyor ve söyledikleri bu yüzden boşa çıkıyor. Çünkü İsrail’i sonuna kadar desteklemekle Wilders müslümanların o topraklarda yok edilmesine sıcak bakıyor.

 

Haberin devamında, Twitter aracığıyla sesini duyuran PVV (Özgürlük partisi) lideri Wilders'e göre İsrail’in tüm Batı Şeria'yı yerleşim merkezleriyle doldurması gerekir dediği bildiriliyor. Çünkü ona göre orası İsrail'e ait ve yerleşim birimlerinin çoğalmasının çok daha iyi olacağını söylüyor. Wilders, İsrail'in iyi bir dostu olarak biliniyor ve seksenli yıllarda bir dönem hayatını bir Kibbutz'da geçirmiş birisi.

 

İsrail’in yeni yerleşim inşaatları

 

Uluslararası hukuka göre İsrail bu bölgede hiç bir yerleşim birimi inşa etme hakkına sahip değil, ama bütün baskılara rağmen inşaatlar yüksek bir hızla devam ediyor.

 

Hollanda’da Wilders'ın desteğiyle kurulan CDA (Hıristiyan demokratlar) ve VVD (Liberaller) azınlık hükümeti İsrail-Filistin sorunu üzerine antlaştılar. Buna göre çıkış noktası 1967'deki sınırlar çerçevesinde iki ayrı devlet. Wilders ise buna karşın Filistinlilere ait tek devletin Ürdün olabileceğini savunuyor.

 

Bu arada İsrail’in son inşaat yasağını kaldırmasıyla beraber Yahudiler yerleşim birimlerinde inşaatlara süratle devam ediyorlar. Üç hafta içinde 550 evin yapımına başlandı. Bu rakam iki yıl öncesiyle kıyaslandığında en az dört katını teşkil ediyor. Evlerin çoğunluğu ise neredeyse bütün barış antlaşmalarına göre Filistin topraklarına ait ve bu yüzden yeni barış görüşmeleri için büyük engel teşkil ediyor.

 

Amerika da karşı çıkmıyor

 

Filistin tarafı sorunun çözülmesinde İsrail’in sorunu ciddiye almadığına vurgu yapmakta ve olumlu bir gelişmenin ancak işgalin son bulmasıyla olabileceğini söylüyor. İsrail Başbakanı ise yerleşim birimlerindeki inşaatları meşrulaştırmaya çalışıyor ve olası bir barış antlaşması için esasta bir etkisi olmayacağını savunuyor. Amerika ise barış görüşmelerini devam ettirebilmek için İsrail’in inşaat yasağını iki ay süre ile uzatmasını istiyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C