Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Economist'in başörtüsü yorumu
29 Ekim 2010 / 13:38
İngiliz The Economist dergisi başörtüsü üzerine bir yorum yayınladı. Yorumda başörtüsü için “bir parça giysi” ifadesi dikkat çekerken, dergi siyasetçilere bunun için kavga etmek yerine cinsiyetler arası eşitsizliği gidermek için çaba harcamayı önerdi.

Türk basınının da çok ilgi gösterdiği makale Dergi’nin son sayısında yayınlandı.

 

Makalede Alman Cumhurbaşkanı Wulf’un eşi ile Abdullah Gül’ün eşinin kırmızı halı üzerinde yürüdüğü hatırlatılarak, sıra dışı bir şey yok gibi görünebilir ama 2007’de Gül’ün Cumhurbaşkanı olması halinde karısının İslami başörtüsü yüzünden Generaller müdahale tehdidinde bulunmuştu, bu tehdit işe yaramadı fakat geçen haftaya kadar generalleri öfkelendirmemek için Bayan Gül’ün de resmi törenlere katılmadığı söylendi.

 

Başörtüsünün Türkiye’de dindarlar ile laikler arasında sürüp giden savaşın merkezinde bulunduğunun vurgulandığı yazıda dindarların bunu dinin ifadesi, laiklerin ise siyasal İslam’ın bir sembolü, Atatürk’ün cumhuriyetine saplanmış bir hançer olarak gördükleri anlatıldı.

 

Makalede Türk kadınlarının yarıdan fazlasının başlarını örtü ile kapattıkları ve sayılarının da arttığı ifade edilirken, uzun bir süredir okullarda ve üniversitelerde yasak olduğu, başörtülülerin kamu kurumlarında ve parlamentoda çalışmalarının da engellendiği vurgulandı.

 

Ilımlı İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2007’de yeniden seçildikten sonra başörtüsü yasağını hafifletmek için anayasada değişiklik yapma isteğinin savcılığın kapatma tehdidi yüzünden kısa ömürlü olduğu kaydedildi.

 

Bayan Gül’ün kararının başörtüsüne ilişkin yeni bir gerginlik dönemine denk geldiğine işaret edilen yorumda YÖK’ün başörtülü öğrencilerin üniversiteden çıkartılamayacağını bildiren genelgesinin Gül tarafından atanan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan tarafından yayınlanması ile üniversitelerin kuralları yumuşatığı, bunun ise (Ak Parti’ye kapatma davasını açan) Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından anayasayı ihlal ettiğini söylediği belirtildi.

 

CHP’nin eski kafalı imajı

 

Bu durumun Kemal Kılıçdaroğlu’nu zor durumda bıraktığı ifade edilen makalede Laik ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ yeni liderinin partisinin eski kafalı imajını değiştirmek istediği ve AKP'nin üniversitelerdeki türban yasağını kaldırma çabalarını desteklemeye söz verdiği yazıldı. Yazının devamında şunlar söylendi: “Ama bu CHP'deki Kemalist tutucuları kızdırdı. Şimdi Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan'dan, yasağın yumuşatılmasını ortaokul ve kamu kurumlarına genişletilmemesi için garanti istiyor. Ama Erdoğan herhangi bir güvence vermeyi reddetti. Laikler yeni anayasal değişikliklerin, hükümete, yargı kurumlarına başörtüsüne sıcak bakan İslamcıları doldurma imkanı sağlamasından endişe duyuyorlar.”

Tahran Erdem’in başörtüsü araştırmasına atıf yapılan makalede, araştırmada başörtüsüne okullarda izin vermenin tüm kızlar üzerinde, özellikle Anadolu’dan gelen kızların kapanmaları yönünde baskı oluşturacağının iddia edildiği anlatıldı. Araştırmada İstanbul İzmir gibi şehirlerde başörtülülerin jean giydikleri spor yaptıkları erkek arkadaşlarıyla gezdiklerinin söylendiği de ifade edildi. Makalede ayrıca bazı önemli feministlerin de başlarını örttükleri vurgulandı.

 

Bir parça giysi!

 

“Bir parça giysi üzerinden didişmek yerine Türkiye’nin politikacıları enerjilerini cinsiyet eşitsizlikleri konusuna harcayabilirler” denilen makale şu cümlelerle sona eriyor: “Dünya Ekonomik Forumu'na göre Türkiye'de kadınların işgücüne katılım oranı 1989'da bulunduğu yüzde 34’den, yüzde 26'ya geriledi. Meclis’in sadece yüzde 9'u kadın milletvekili. Bu milletvekilleri de büyük oranda Barış ve Demokrasi Partisi'nde, ki bu parti tek kadın kotası (%40) uygulayan parti. Kürtler, üniversitelerdeki türban yasağının gevşetilmesi konusunda aynı fikirdeler ve bunun için de en iyi yolun anayasanın yeniden yazılması olduğunu söylüyorlar. Fakat Erdoğan, daha bu hafta yasakla ilgili kararın gelecek yıla erteleneceğini söyledi. Gelecek Temmuz ayında seçimler varken, bazı savaşlar henüz savaşmak için o kadar değerli değil”

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
asöz
29 Ekim 2010 Cuma 14:47
sanamı kaldı ?
İngiliz The Economist dergisinin yapmış olduğu yorum.saçmalık ve onlara ne oluyorki yorum yapsınlar .baş örtüsü Müslümanları ilgilendiren bir konu ,onlara ne oluyorda yorum yapıyorlar.bizler yahudi ve hiristiyanları dost edinmeyen müslümanlarız.bu tür yada başka dergilerin saçmalıklarını buaraya haber diye konulmasını istemiyoruz.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C