Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Refah Listesi’nde Türkiye altlarda
28 Ekim 2010 / 23:37
Londra merkezli uluslar arası Legatum Institute adlı bir düşünce kuruluşu tarafından ülkeler çeşitli kriterlere göre değerlendirildi. Bu kriterlerin ise ekonomi, fırsat eşitliği ve girişimcilik, idare, eğitim, sağlık, kişisel ve ulusal güvenlik, kişisel ö

Türkiye’nin 110 ülke arasında 80’inci sırada yer aldığı listede ilk üç sırayı Kuzey Avrupa ülkeleri olan Norveç, Danimarka ve Finlandiya paylaşıyor. Amerika 10, İngiltere 13 ve Almanya ise 15. sırada yer alıyor.

 

BBC Türkçe servisinin haberine göre Legatum Institute sekiz kriter için sekiz ayrı kategoride sıralama yapıyor. Bu kategorilerden sosyal sermaye alanında Türkiye oldukça kötü bir performansla 108. sırada görünüyor.

 

Türkiye'nin alt sıralarda olduğu bir başka kriter ise kişisel ve ulusal güvenlik. Türkiye'nin 83. sırada yer aldığı bu kriter Legatum tarafından, devlet desteğiyle işlenen siyasi suçlar, iç savaş, toplulukların karşı karşıya olduğu sorunlar, gece korkmadan sokağa çıkabilme gibi alt kriterlerle ölçülüyor.

 

Türkiye'nin 95'i sırada yer aldığı kişisel özgürlük kategorisinde ise ifade özgürlüğü, kişisel özerklik, toplumun farklılıklara olumlu yaklaşımı ve hoşgörü gibi faktörler değerlendiriliyor. Listenin en sonunda ise Orta Afrika Cumhuriyeti, Pakistan ve Zimbabwe yer alıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C