Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Kırmızı Kitap’ta öncelik ‘işbirliği’
28 Ekim 2010 / 22:20
İrticanın tehdit olmaktan çıkartıldığı Kırmızı Kitap’ta dış tehdit algılamasındaki değişiklikler de öne çıkıyor. Komşu ülkelerle, özellikle Yunanistan ve İran yaklaşımlarında yapılan değişiklik de dikkat çekiyor.

Zaman gazetesinin haberine göre Yunanistan ile savaş nedeni (casus belli) sayılan ‘12 mil’ konusu Kırmızı Kitap’ta tehdit olmaktan çıkarılırken Yunanistan, İran, Irak ve Rusya da artık tehdit sayılmayacak. Bunun yerine öncelik ‘işbirliği’ olacak.

Böylece Türkiye'nin bir süredir dış politikada yürüttüğü "sıfır sorun" prensibi, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne girmiş oluyor. İddialara göre yeni belgedeki bir diğer dikkat çekici husus da İran'la ilgili. Bu ülkeden kaynaklanacak rejim ihracı tehdidi yeni Kırmızı Kitap'ta yer almıyor. Fakat bu ülkenin nükleer gücü 'endişe verici' olarak niteleniyor. Ancak bu konuda da 'işbirliğinin' altı çiziliyor. Irak konusunda ise PKK terörü bir tehdit olarak değerlendirilmeye devam ediliyor. Bu noktada da diğer ülkelerde olduğu gibi sorunların 'işbirliği' ile aşılmasının önemine işaret ediliyor. Belgede ayrıca Asya'da yeni işbirliği alanlarının genişletilmesi hedefinden söz edilirken Rusya ile artan işbirliği ve gelişen ekonomik ticarete vurgu yapılıyor. Kitapta, Türkiye'nin AB hedefinin devlet politikası olduğu da tekrarlanıyor. Taslağın Bakanlar Kurulu'nca da incelenmesinin ardından belgeye son şeklinin aralık ayı MGK'sında verileceği belirtiliyor.

Yeni komuta kademesinin ilk kez katıldığı dünkü MGK'da ayrıca, PKK terör örgütü, İran ve İsrail'le ilişkiler, Irak'taki hükümet krizi, siber tehdidin geldiği nokta, Pakistan'a dost eli uzatılması ve BM Genel Kurulu çalışmaları da ele alındı. Terörle mücadelede kararlılığın altı bir kez daha çizilerken terör örgütünün sivil halkı hedef alarak insani değerleri hiç saymasına dikkat çekildi. İran'ın nükleer programı konusunda ise ilgili taraflar arasında doğrudan müzakerelerin yeni turunun bir an önce gerçekleşmesinin önemine vurgu yapıldı. Dost ve kardeş Pakistan halkıyla dayanışmanın da sürdürüleceği ifade edildi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C