Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karzai’nin imajı giderek zayıflıyor
27 Ekim 2010 / 22:38
NATO ve Amerikan güçlerinin Afganistan’dan çekilmek için önce Afganistan’da merkezi otoriteyi güçlendirmek gerekiyor. Ancak halihazırda merkezi otoriteyi temsil eden Hamid Karzai ve ekibi ise artık kimseye güven vermiyor.

Karzai yönetimi hakkında yaygın olan rüşvet ve yolsuzluk söylentileri, Karzai’nin kardeşinin kaçakçılık ve uyuşturucu işlerini yönettiği iddialarından sonra son olarak İran’dan para yardımı aldığı iddiası ortaya atıldı.

 

Devlet Başkanı Karzai de İran’dan Başkanlık Sarayı’nın özel giderleri için nakit yardım aldığını kabul etti fakat bu yardımı tam olarak nereye harcadığını ise açıklamaktan kaçındı. Alınan paranın miktarı ise yıllık bir milyon euro olduğu söyleniyor. Amerika’nın Afganistan’da harcadığı para ise yıllık 100 milyar doların üzerinde.

 

Deutsche Welle’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, "Ne İran’ın Afganistan’a mali destek vermesini, ne de Afganistan’ın bu yardımı kabul etme hakkını sorguluyoruz. Kanımızca Afganlar, komşularından gelecek olumsuz etkiler olmadan da kendi geleceklerini şekillendirme yeteneğine sahipler." şeklinde konuştu. "İran’ın geçmişinde, komşularında istikrarsızlığa sebep olan rolü nedeniyle, Afganistan’a yönelik ödemelerin gerekçesi konusunda şüphelerimiz sürüyor." diyen sözcü "Umarız İran, Afganistan’ın geleceğinde yapıcı bir rol oynama konusunda gerekli sorumluluğu üstlenir.” ifadesini kullandı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C