Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
14 yıl sonra Müslüm Gündüz
27 Ekim 2010 / 19:28
Aczimendi tarikatı lideri Müslüm Gündüz 14 yıl sonra ortaya çıktı, ilginç açıklamalar yaptı: “Laikler bizi insan görmüyorsa biz de onları insan görmüyoruz. Fadime Şahin ile dini nikahlıydım. Bu da laik sistemi kesinlikle ilgilendirmez. Evimin basılması in

HÜRRİYET

 

Türkiye’nin 28 Şubat’tan tanıdığı Aczimendi tarikatı lideri Müslüm Gündüz, 14 yıl sonra canlı yayında NTV’de Ruşen Çakır ve Mirgün Cabas’ın programına katılarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

1996 yılında Refahyol iktidarında bir anda ortaya çıkan Aczmendiler ülkenin gündemine oturmuştu. Bunların arasında Müslüm Gündüz, Ali Kalkancı ve Fadime Şahin arasında yaşanan olaylarla birlikte 28 Şubat Muhtırası’na doğru giden bir süreç başlamıştı. O zaman Müslüm Gündüz ve Fadime Şahin’in bir evde basılması ise yıllarca ekranlardan ve hafızalardan silinmedi. Çakır ve Cabas, programda en çok 28 Şubat sürecinin üzerinde dururken, Gündüz ise bu konudaki sorulara net cevaplar vermekten ısrarla kaçındı. Direk ya da dolaylı olarak ‘kurgulanmış’ bir sürecin içinde yer almadığını söyleyen Gündüz, kullanılmış olma ihtimalini de kesin bir dille reddetti.

FADİME ŞAHİN SORUSU ÇILDIRTTI 

Müslüm Gündüz denince akla gelen ikinci isim olan Fadime Şahin de programın ilginç tartışmaları arasında yer aldı. Mirgün Cabas’ın, Fadime Şahin ile ilgili iddialar ve ilişkisine dair yönelttiği soruya sinirlenen Gündüz sert tepki gösterdi. ‘Laik düzen var beyfendi bu nasıl bir soru?’ diyen Gündüz, Fadime Şahin ile ilgili sorulara yanıt vermekten ısrarla kaçındı. Evine yapılan polis baskınını hatırlatan Gündüz, bunun bir insan hakları ihlali ve mahrem bir alan ihlali olduğunu söyledi. İddialara yanıt vermeyen Gündüz’e göre olay özel hayatına yapılan saldırıdan ibaret. Gündüz yaşananları kızgın bir dille şöyle anlattı:

“Fadime Şahin’le dini nikahlıydık. Bu da laik sistemi ilgilendirmez. Laik sistemin benim dini nikahımı sorgulamaya ne hakkı var? Alır nüfus cüzdanını, bakar 18 yaşını geçmiş mi? Geçmiş. Alır ağzının payını oturur. Medeni kanuna aykırı hiç bir şey yoktu. Ayıp olan kapının kırılıp evimin basılması idi. 25 yaşında üniversite bitirmiş hanımla oturuyorduk. Laik sistem bunu nasıl sorguluyor. Laikler bunu dinlesin. Laikler nasıl bizi insan görmüyorsa biz de onları insan görmüyoruz. Onlar bizi insan görüyorsa biz de görüyoruz.” Cabas’ın ‘’O nikah ne oldu?’’ sorusuna da ‘’Ne yapacaksınız?’’ diye çıkışan Gündüz, Cabas konuyu değiştirmeye çalışmasına rağmen öfkelendi.

İslamcı çevrelerin kendisini eleştirmesine de değinen Gündüz: “Eleştirebilirler tabii, dilin kemiğin yok ki. Önemli olan ispattır. Biz Peygamber’in yolundan yürüdük. Yolumuz hep kesildi. Ankara’ya sokulmadık, kışın ortasında Elazığ’a gönderildik. Mesele şu aslında. Demokratik laik bir Müslüman mı olsun yoksa hiç mi olmasın? Biz böyle değiliz. Bir adam hem Müslüman hem laik olamaz. Nedir laiklik? Devletin bütün dinlere eşit mesafede olması değil mi? Bunun adı gavurluktur. Karıncaseverler Derneği, İstanbul’a gelmek isterse bir sorun olur mu? Hayır. Peki Aczimendiler Ankara’ya gelmek istediğinde neden kıyamet kopuyor? Bizim kimseye zararımız yoktu ki.”

“BEN REJİME KARŞIYIM...”

Kemalizmin sonunun geldiğini öne süren Gündüz, “Ben rejime karşıyım, Kemalist rejimin sonu gelmiştir. Ben o rejimi yıkmak istiyorum... Rejim bizi yere vurdu. Ama biz de rejimi yıktık” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C