Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan’ın son başörtüsü kararı
27 Ekim 2010 / 18:19
Tayyip Erdoğan dün grup toplantısında başörtüsü üzerine uzun uzun konuştu ve 2011 seçimlerinden sonra yeni anayasa ile çözeceklerini savundu.

Bugün Radikal gazetesinde haber şöyle yer aldı:

'Başörtüsü' seçim sonrasına kaldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünkü AKP grubunda ağırlıklı olarak türban konusuna değindi. MHP’nin, yeniden gündeme getirdiği “anayasanın 10 ve 40. maddelerinde değişiklik yapalım” teklifini samimi bulmayan Erdoğan, ‘MHP güven vermiyor” dedi.Erdoğan, 2008’de söz konusu maddeleri 411 oyla değiştiren yasayı Anayasa Mahkemesi iptal edince MHP’nin gereken tavrı göstermediğini söyledi.

Referandum sürecinde “Türban sorununu biz çözeceğiz” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, eğer başörtüsünü siyasi istismar aracı olarak kullandıysa bunun bedelini millet nezdinde ödeyeceğini ifade eden Erdoğan, “Ama hayır bu konuda samimi ise işte o zaman meydanlarda böyle bir vaatte bulunurken CHP zihniyetini, CHP geleneklerini, kodlarını dikkate almadığı açıktır” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun vaadinin altında ezildiğini savunan Erdoğan şöyle konuştu: “Sadece başörtüsü konusunda değil, düşünceye ifade özgürlüğüne yönelik her türlü yasakla kararlılıkla mücadele edeceğiz. 2011 seçimleri ve ardından başlatacağımız yeni anayasa çalışmaları işte bu özgürlüklerin temel alınacağı bir süreç olacaktır. Ne 2011 seçimleri ne de sonrasında başlatacağımız anayasa çalışmaları, Türkiye’deki her özgürlük meselesinin çözüm yoluna kavuşacağı bir süreç olacak. Bundan sonra hakem millettir, özgürlükler konusunda da son sözü millet söyleyecek. Bu meseleyi mahşeri vicdana milletimizin vicdanına havale ediyorum.” 

Başsavcı’ya eleştiri
Yargıtay Başsavcılığı’nın geçen hafta yayımladığı ‘türban bildirisi’ni de eleştiren Erdoğan “Cumhuriyet çıtkırıldım bir cumhuriyet değildir. Cumhuriyetin kökü mazide olan bir atidir. Bugün bir zihniyet; kendisine millet, yasama, yürütme üzerinde muhafızlık görevi ihdas ediyor” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C