Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başörtüsü yasağının yeni sahipleri Liberaller!
26 Ekim 2010 / 21:00
Bir taraftan başörtüsüne serbesti tanınması için uğraş verilirken bir taraftan da bu serbestinin sınırlarını çizme görevini yeni bir kesim üstlendi. Özgürlük adı altında başörtüsünü savunup duran liberaller şimdi vesayetçilerin uzantısı gibi davranıyorlar

Vesayetçi yasak hafifleyip üniversite ve kamu yolu gözükünce demokratik ve liberal anlayış sahipleri başörtüsüne uygulanacak sınırları sayıp dökmeye başladılar. Tabi söylem liberal olunca yasak demek abes kaçtığı için sınır demek tercih ediliyor.

 

Onlara gelen tepkiler ise şimdilik ‘bu nasıl liberalliktir’ şeklinde zayıf tepkiler olsa da liberalizmin de İslam’a geçit vermeyeceğinin yavaş yavaş anlaşılmaya başlanması önemli görünüyor.

 

Star gazetesinde yayınlanan yazısında Mazlumder Kurucu üyelerinden Cihangir İslam da bu konuyu gündeme getiriyor. Cihangir İslam liberaller sayesinde ‘surda’ açılan çatlaktan yasakçıların ‘ruh halinin’ görülebildiğini söylerken, yasakçılar ile liberallerin kesiştiği noktaya işaret ediyor: “Başörtülüler okusun! Milletvekili ve bakan olabilmelerine de peşinen karşı değiliz, tartışalım; hatta olsunlar. Ancak başörtülüler yargıç, doktor ve öğretmen olmasınlar! “Yargıç, doktor ve öğretmen olmasınlar.....”

 

Milletvekili, Bakan olabilmesi için seçilme şartı gerektiğinden bu noktada liberaller açısından bir sıkıntı görülmediğini belirten Cihangir İslam milletvekili ve bakan olabildikten sonra da “Türkiye’de başörtüsü yasağı var” dense kim inanır, diyor.

 

Yasaklar kalksın ama yargıç, doktor ve öğretmen olmasınlar” söylemini özgürlükçü değerler açısından oldukça yumuşak bir itirazla “adeta liberal bir perçem” olarak tanımlıyor Cihangir İslam. Ve son olarak “bu öneriyi getiren liberalleri sınayıp sonuçları görmeyi tekilf ediyoruz” diyor.

 

Liberallerin liberalliğini sınamanın nasıl bir getirisi olacağı bilinmiyor ama liberalizmin zaten İslami olana sınırlı hak tanıyacağı zaten biliniyordu. Şimdi merak edilen, üniversitelerde izin verilen başörtüsüne karşılık özgürlük adı altında Müslümanlardan hangi tavizlerin taleb edileceğinin, bugüne kadar başörtüsünü özgürlükler çerçevesinde savunanlarca bilinip bilinmediği.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Cihangir İslam
27 Ekim 2010 Çarşamba 10:27
yazı hakkında
Haberi hazırlayan arkadaşımız yazdıklarımızı "oldukça yumuşak bir itiraz" olarak değerlendirmiş. yazının onay/itiraz gibi bir derdi yok; yazı bir tespit, bir ifşa ve bir uyarı. yazının tamamını okumayı arzu eden değerli okurlara yazının linkini veriyorum aşağıda. Selam ve saygılarımla. Cihangir İslam.
http://www.stargazete.com/acikgorus/liberal-percem-haber-304210.htm
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C