Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP'ye Aziz Nesin Darbesi
05 Mayıs 2010 / 21:05
Başbakan Erdoğan ile Deniz Baykal arasında süren İnönü-Hitler polemiğini, Erdoğan Aziz Nesin’den yaptığı bir alıntı ile sürdürdü.

Tayyip Erdoğan konuşmasında “İnönü, Atatürk’ün resmini paradan ve posta pulundan çıkaran siyasetçidir. Atatürk vefat edince TL’deki resimleri çıkarıldı. Kim tarafından? Ey CHP sen bunu çok iyi bilirsin 2. Dünya Savaşı’nda taş üzerinde taş kalmadı. Türkiye’ye ne kazandırdınız? CHP lideri Başbakan’ı Hitler’e benzetiyor. Biz de diyoruz ki siz tarihinize bakın” dedi.

 

Sonrasında, Aziz Nesin’in 1948 yılında yazdığı, muhalif Tan gazetesinin matbaasının basılmasına tepki olarak, CHP tek parti yönetimini eleştirdiği yazısını okudu.

 

“Tan gazetesinin yakılmasını CHP iktidarından bilen Aziz Nesin, 5 Şubat 1948’de şunları yazıyor. ‘Ey Türk faşisti birinci vazifen, Türk matbaalarını yıkmak, makineleri ısırmak, demirleri dişleyip duvarlara asmaktır. Mevcudiyetinin yegane temeli gazeteleri çamurlara serip üzerinde ağzın köpürünceye kadar tepinmektir. Bu temel, partinin hazinesidir. Meydanlarda kitaplarını yaktığın namuslu insanlar bütün dünyada eşi emsali görülmemiş şekilde işkenceye tabi tutulabilirler. Bütün malları, mülkleri zapt edilmiş, matbaaları yakılmış, gazeteleri kapatılmış, evleri tarumar edilmiş, çoluk çocuğu dağıtılmış, haneleri işgal, kendileri perişan edilmiş olabilir. Ey faşist yumurcakları, işte bu ahval ve şerait içinde dahi bütün bu yapılanları kafi görmeden, vazifen matbaaları yıkmak, makineleri ısırmak, namuslu vatanperverleri parçalamaktır. Muhtaç olduğun kazma, balta Halk Partisi’nin ambarlarında mevcuttur.’ Ben söylemiyorum, Aziz Nesin söylüyor. Zincirli Hürriyet, sayı 1, 5 Şubat 1948, kaynak.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C