Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’da bir camiyi yok ettiler!
25 Ekim 2010 / 15:44
Afganistan’ın batısında Herat bölgesinde Birleşmiş Milletler binasına iki gün önce Taliban’ın düzenlediği saldırının cevabı bugün geldi.

NATO’nun Taliban’ın kuvvetli olduğu Helmand’da içinde cami olan bir bölgeyi hedef alan hava saldırısında onlarca müslümanın can verdiği bildirildi. Bir kaynağa göre yaklaşık 50 müslümanın hayatını kaybettiği bildirilirken enkaz altında kaç kişinin kaldığı ise henüz belli değil.

 

Helmand bölgesinden Fazal Bari adında Afganlı bir yetkili ölenler arasından 4’ünün Taliban’a mensup olduğunu belirtiyor.

 

Saldırı sonrası, bölge enkaz yığınına dönüşürken vurulan camiden de geriye sadece iki duvar ve küçük bir odanın ayakta kaldığı kaydedildi.

 

Soru işaretleri

Savaşın dışında kalanların öldürülmemesi konusunda NATO’nun sözde bir takım kurallar getirdiği bilinmesine karşın bu tip saldırıların arkasının kesilmemesi, saldırıların farklı amaçlarla yapıldığı düşüncesini kuvvetlendiriyor.

 

Ellerinin altında en gelişmiş teknolojiye sahip silahlar bulunan NATO ve Amerikan kuvvetlerinin böyle hatalar yapmaları çok zor olduğu biliniyor. Durum böyle olunca hem halkın yaşadığı evlere hem de bir camiye saldırılması ve onlarca müslümanın acımadan öldürülmüş olması kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Gerçekten de amaçlanan Taliban Müslümanları ile savaşın ötesinde onu destekleyen müslüman halka mesaj vermek, daha da ötesinde dünyanın müslüman olan ve olmayan kamuoyuna mesaj vermek olabilir mi?

 

NATO’nun bu yılki kaybı

Bu arada ajansların geçtiği bir habere göre NATO güçlerinin Afganistan’da bu yıl verdiği kayıp sayısının 600’e yükseldiği bildirildi.

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
Hakan Biçer
25 Ekim 2010 Pazartesi 19:04
Duyarlılık
Türkiye'den veya Dünyanın herhangi bir yerinden olmak farketmiyor, müslümanlar Ümmet bilincine sahip olmadıklarından acıyı hissetmiyorlar. Tam bir bireyselcilikle ya tarikatına sahip çıkıyor, ya cemaatine. Eğer toplumsal çıkış gerekiyorsa hep beraber İsrail protestosuna gidiliyor. Böyle bir gereklilik yoksa kimse yerinden kıpırdamıyor. İşin garibi çelişkiyi açıklama ihtiyacı da hissetmiyorlar. Kalkıp anlatsınlar anlamında söylemiyorum. Aynı davranışı tekrarlamaya devam ediyorlar. Irak'ta, Somali'de, Filistin'de, Türkistan'da, Afganistan'da, Pakistan'da müslüman kanı akıyor ses çıkmıyor, ama konu Filistin oldu mu herkes sokakta. İşin garibi müslümanların bu durumu Türkiye'nin dış politikası ile uyum arzediyor. Filistin konusu Türkiye'nin elini güçlendiriyor, ama Afganistan konusu tam tersi. Müslümanlar bununda mı farkında değiller!
Ş. Hüseyinoğlu
25 Ekim 2010 Pazartesi 18:55
Katliamdan beri miyiz?
NATO hergün Müslüman katlediyor, biz Türkiyeli Müslümanlar, Konya'dan kalkan katil NATO'nun Awacs'larına hala susuyoruz.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C