Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Ak Parti uyanık bir partidir' denilebilir mi?
24 Ekim 2010 / 17:38
8 yıllık devri iktidarlarına bakmak gerekir. Ak Parti’nin kritik durumlarda nasıl pozisyon aldığını bilmek gerekir. Özellikle tabanı oluşturan muhafazakar kesime liberal demokrat politikalar nasıl pürüzsüzce uygulanabilecektir?

Bu konuda Ahmet Hakan’ın küçük bir yorumu var Hürriyet’teki köşesinde.  Şöyle bir uyanıklıktan söz ediyorum diyor Hakan:
”Partinin vitrinine ‘dışarıdan ithal edilmiş’ birkaç isim yerleştirilmiş ve o isimler ne tam olarak ‘içeride’ tutuluyor, ne de tam olarak ‘dışarıda’...
Ne zaman...
AK Parti’nin başını ağrıtan ama ‘Derin AK Parti’nin esas sözcülerinin konuşmaktan kaçınacakları türden bir mevzu ortaya çıksa...
Hop, hemen bu isimler devreye sokuluyor.
Böylece...
Hem ‘AK Partili bir isim tavır koymuş’ oluyor, hem de ‘esas AK Partililer’ konuya hiç girmemiş oluyor.”

 

Sanat dünyasından bir sorun çıkarsa Kültür Bakanı’nın devreye girdiğini savunan Ahmet Hakan “Biz sanatın ve sanatçının dostuyuz” türü bir açıklamayla işi bitirildiğini böylece “hem AK Parti sanatçının gönlünü almış oluyor, hem de bu işlere AK Parti’nin esaslı bir ismi bulaşmamış oluyor” diyor.

 

İlkokula başörtülü gitme talebine karşı verilen tepkiyi ise “AK Parti’nin ‘sol açık’ olarak vitrinine koyduğu bir isimden, Zafer Üskül’den geldi...” Zafer Üskül’ün ‘O çocuklar o ailelerden alınır’ dediğini aktardı.

 

Ahmet Hakan yazısının konuyla ilgili bölümünü şöyle tamamlıyor:

“Böylece...
Hem AK Parti görüntüde de olsa ilkokulda başörtüsü tartışmalarına damardan bir tepki koymuş oldu, hem de tabana ‘Bunu Zafer Üskül gibi esastan AK Partili olmayan bir isim söyledi, merak buyurmayınız’ mesajı sarkıtılmış oldu. Muhafazakâr tabanı acayip rahatsız edecek bu türden açıklamayı Bülent Arınç yapamazdı, Hüseyin Çelik de yapamazdı ama Zafer Üskül yapabilirdi.
Ne deniyordu bu tür durumlarda?
’Uyanıkları severim ama benden uyanığını asla’.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C