Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan’ın ilginç başörtüsü çıkışı
24 Ekim 2010 / 13:16
Başbakan Erdoğan, başı açık kadınların, kılık kıyafet yüzünden üniversiteye gidemeyen örtülü kadınların hakkını savunmadığını belirterek, “İşte işin sırrı bu” dedi.

HÜRRİYET

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, kadınları, genç kızları, kılık kıyafetine göre, inancına, aidiyetine veya aile yapısına göre üniversite eğitiminden mahrum bırakmanın, üniversitenin özgürlükçü niteliğini aşındıran ilkel ve gerici bir tutum olduğunu söyledi. Erdoğan, başörtülü kadınların ‘mahalle baskısı’nda başı açık kadınların hakkını savunduğunu, ama başı açık kadınların ‘kılık kıyafet yüzünden üniversiteye gidememesi’nde başörtülü kadınlar için aynı mücadeleyi vermediğini belirtti. Başbakan Erdoğan, Conrad Otel’de düzenlenen ‘Kadının Güçlendirilmesi ve Beşeri Güvenliğin İnşası’ konulu Küresel Eylem İçin Parlamenterler 32’nci Yıllık Forumu’nda şunları söyledi:

Kadınların eşitliği

Eğer kadınlar kendi aralarında eşitlik veya eşitsizliği halledemiyorlarsa, kadın erkek arasındaki eşitlik veya eşitsizliğin ne anlamı var? Önce bunun halledilmesi gerekir. Fakat bu gündeme getirilmiyor. Bunu her konuda söylüyorum. İleri demokrasi konusunda söylüyorum, özgürlükler konusunda söylüyorum, özellikle ekonomik bağımsızlık konusunda söylüyorum. Her alanda olduğu gibi, eğitimde de kadınlarımızın bir ayrımcılığa maruz kalmaması, kılık kıyafetine, inancına veya sosyal statüsüne bakılarak eğitim hakkından mahrum bırakılmaması gerekiyor.

(Televizyon kanallarındaki kadın tartışmalarına yönelik) Orada, kadın erkek fırsat eşitliği, haklar noktasında eşitlik veya eşitsizlik konuşulurken, bakıyorum ki kılık kıyafetinden dolayı eğitim özgürlüğünü kaybetmiş bunu yaşamayan hanımlara, hanım kızlarımıza karşı, başı örtülü olmayan bayanlar, onların haklarını savunmuyor. O noktada kalkıp bir mücadele vermiyor. Şimdi, bu adil bir yaklaşım tarzı mı? Önce buradan işe başlamamız gerekir. Önce kadınların kendi dayanışmasını sağlamak gerekir. Bakıyorsun bir başörtülü bayan, kalkıp başı açık bayan için ‘Ben senin haklarını savunacağım’ diyor. ‘Seni mahalle baskısından kurtarmak için her türlü mücadeleyi vereceğim’ diyor. Ama öbür taraftan, başını örtmeyen hanım kardeşim, kalkıp başı örtülü olan için ‘Ben de senin için bu mücadeleyi vereceğim’ diyemiyor. İşte işin sırrı bu.

Kadın eli değsin

Kadının, bir meta, bir reklam aracı olarak kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Kadınlar, erkek egemen bir dünyada, erkeklerin savaşında yitip gidiyor. İşte onun için, dünyaya kadın eli değsin istiyoruz. Siyasete kadınlar dokunsun istiyoruz. Her türlü uzlaşmazlığa, her türlü anlaşmazlığa kadın yüreği, kadın duyarlılığı el koysun istiyoruz.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
ahmet dede
24 Ekim 2010 Pazar 13:27
murat meselesi
yiğit ne güzelde hakkı söyleyerek batılı murat ettiğini örtüyor.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C