Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiltere'de İslam karşıtı 'Sokak Hareketi'
22 Ekim 2010 / 20:06
İngiltere’de son zamanlarda yeni bir grup dikkat çekiyor. Holiganları, Nazileri ve hoşnutsuzları bir araya getiren yeni bir oluşum İngiliz Savunma Ligi. İslam karşıtı söylemleriyle öne çıkan grup aslında bir sokak hareketi.

Deutsche Welle’nin konuyla ilgili verdiği haberde hızla büyüyen bu hareketin İslam karşıtlığı üzerinde duruluyor. Hollanda’da İslam karşıtı sözleriyle dünyanın dikkatini çeken politikacı Geert Wilders ile fikri birlikteliklerine de dikkat çekilen haberde hareketle ilgili şu ifadelere yer veriliyor:

 

“İngiliz Savunma Ligi, çok hızlı bir şekilde büyüyen bir sokak hareketi. Bazıları bunu İngiltere’nin sosyal yapısı için en büyük tehdit olarak tanımlıyor. Üyelerinin çoğu aşırı sağ kesimlerden oluşan İngiliz Savunma Ligi, İslam'a düşman. İngiltere genelinde hemen hemen her yerde düzenlenen protesto gösterilerinde binlerce kişinin desteğini alıyor. Gösterilerde sık sık şiddet kullanılıyor; ırkçı ve İslam karşıtı söylemler öne çıkıyor.

Ekim ayı başında Leicester kentinde yasa dışı bir gösteri düzenleyen grubun sözcüsü Tommy Robinson, "Hiçbir yere gitmiyoruz. Gücümüz artıyor. Sayımız artıyor. Gelecek yıl da, gelecek on yıl da burada olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Aslında sözcünün gerçek adı Tommy Robinson değil. Tommy Robinson, grubun kurulduğu İngiltere’nin Luton kentinden olan mahkûm edilmiş bir futbol holiganının adı.

 

Robinson, "Polis, eroin ticareti yapan, sokaklarımızda terör havası estiren, Müslüman olmayan gençlerimizin özgürlüklerini ellerinden alan, Müslüman olmayan kadınlara asılıp onları taciz eden Müslüman gençlerle ilgilenmeli ve bu konuyu derinlemesine ele almalı. Bu insanlar tüm sistemimizi kötüye kullanıyor” şeklinde konuştu.”

 

Irkçı ya da şiddet yanlısı olmadıkları belirtilen grup üyeleri hakkında Faşizme Karşı İttifak isimli başka bir hareketin lideri Weyman Bennet “İngiliz Savunma Ligi, futbol holiganları, Naziler ve hoşnutsuz kişilerin karışımından oluşan bir grup. Çoğunun ne istediğini bilecek siyasi ideolojisi bile yok.” diyor.

 

Grubun üye sayısının artık binlerle ifade edildiği öne sürülen haberde önce Hollanda’da sonra diğer ülkelerde olmak üzere genişlemek istedikleri de anlatılıyor:

 

“Bir yıl önce yüzlerce grup üyesi, Manchester kent merkezinde gösteri düzenlemişti. O zamanlar polis ve faşizm karşıtı göstericilere kıyasla sayıca daha azdılar. Ancak bugün daha fazla sayıda üyeye sahipler. Sayıları binlerle ifade ediliyor ve tüm Avrupa’da aynı görüşü paylaşan kişilerle işbirliği yapmak istediklerini belirtiyorlar. İlk eylem planları ise Hollanda'da. Grup üyeleri, Müslümanlara karşı nefret ve ayrımcılığı körüklediği gerekçesiyle yargılanan Hollandalı politikacı Geert Wilders’e destek olmak için 30 Ekim'de Amsterdam’da gösteri düzenlemeyi planlıyor. Bazı siyasi gözlemciler, AB genelinde aşırı sağcı sokak gösterileri ortak zemin buluyorsa, faşizm karşıtı grupların ve ılımlı politikacıların harekete geçme zamanının geldiği yönünde uyarıda bulunuyor.”

 

Konuyla ilgili bazı politikacıların da görüşlerine yer verilen “Faşist Avrupa” adlı kitabın yazarı ve Avrupa Parlamentosu’ndaki İngiliz Sosyal Demokrat milletvekili Glyn Ford, "Bunun bir İngiliz, Hollanda ya da Alman problemi olmadığı aşikâr. Bu daha ziyade, tüm AB genelindeki Batı tarzı demokrasiyle ilgili bir sorundur. Aşırı sağcı ve Neo-Faşistlerin bir araya gelmeye başladıkları gerçeği, benim için Avrupa’daki tüm faşizm karşıtı örgütlerin işbirliği yapmaları gerektiği yönünde bir mesajdır” diyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C