Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yasak kalkmasın diyenler de var!
22 Ekim 2010 / 16:45
Üniversitelerde başörtüsü yasağı kaldırılsın diye uğraşanlara karşılık kaldırılmasın diye imza toplayanlar da var.

YÖK’ün başörtüsü ile ilgili yazısına karşı Üniversite Konseyleri Derneği tarafından başlatılan imza kampanyası sürerken Dernek bildirisinde “Türban bir inanç meselesi değil. Siyasi araç olarak kullanılıyor” denildi.

 

Milliyet Gazetesi’nden Bahar Aktan’ın hazırladığı habere göre Üniversite Konseyleri Derneği’nce, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatına karşı başlatılan imza kampanyasına destek veren akademisyenlerin sayısı bini aştı. YÖK’ün yazısına tepki amacıyla imza kampanyası başlatan derneğin bildirisinde, “Özgürlük adına türban diyeceksiniz, sivil polislere kampus içinde cirit attıracaksınız. Parasız eğitim sözünü ağzına alan öğrencileri yaka paça gözaltına alıp yıllarca hapis istemiyle hakim önüne çıkaracaksınız” denildi.

 

Üniversite Konseyleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İzge Günal özetle şunları söyledi:

“Bu durumu inanç meselesi olarak almıyoruz. Türban, İslami değerlerin topluma girmesi için koç başı olarak kullanılıyor. Erkek öğrenciler gün gelir takkeyle üniversiteye girerse buna da karşıyız. Üniversite, bilimin özgürce tartışıldığı bir yerdir ama dinde, kabuller ve inanç vardır. Dinde bilimin tam tersine inanç vardır. Üniversitede inançla ilgili hiçbir şeyin bulunmaması gerekir. Öğrencilerle karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Bir gün öğrenci, ‘ders saatim cuma namazına göre ayarlarsın’ diyebilir. Erkekler takke giymiyorlar ama kız çocuklarını türbanla derse sokuyorlar. Türbana karşı olmamızın nedeni bunun siyasi araç olarak kullanılmasıdır.”

 

Kampanyanın uzun süre sürdürülmeyeceğini belirten Günal, tepkilerini etkinlikler, toplantılar aracılığıyla göstereceklerini kaydetti.

 

Haberde, imza kampanyasına destek veren Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Işıklı’nın şunları söylediği bildirildi:

“Üniversite hocalığı söz konusu olunca terfilerde nesnellik dışı uygulamalara tanık oluyoruz. Toplumda bir Silivri sendromu yaratıldı. Bütün bunlara rağmen üniversitelerden böyle bir sesin yükselmesi, Türkiye’de bir şeylerin değiştiğini gösterir. Önemli olan nokta, yurttaşların hassas oldukları dinsel inançlarının istismar konusu yapılmasıdır. Türban serbestisi değil, türban takmama serbestisi tartışma konusu olmalı. Belli öğrenci yurtlarında kalmak için türbanlı olmak veya atanmak için eşlerin türbanlı olması şartı arandığı sürece türban takma konusunda baskı olduğunu düşünüyorum.”

 

2008’de bir grup akademisyenin üniversitelerde kılık-kıyafetin serbest olması gerektiği belirtilerek Üniversitede Özgürlük başlığında imza kampanyası düzenlenmişti. İnternet üzerinden yürütülen kampanyaya 4 bine kadar akademisyen destek vermişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C