Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis “İkna Odaları”nı Hatırladı
05 Mayıs 2010 / 18:44
Anayasa oylamaları milletvekillerinin gösterdiği üstün performans ile sona doğru yaklaştı.

Tartışmaların, kavga ve gürültünün eksik olmadığı Meclis salonunda Ak Partililer 8. maddede yaşadıkları hayal kırıklığının şoku geçmeden, liste krizine tutulmuş, maddenin düşmesine neden oldukları tahmin edilen milletvekillerinin listesi ortaya çıkmıştı. Fire listesi adı verilen listede adı geçen milletvekillerinin öfkesi ancak dün basına kapalı grup toplantısında Başbakan sayesinde dindirilebildi. Genel Kurul salonunda listeyi hazırlayan Faruk Koca’nın üzerine yürüyen ve ağır hakaretler eden milletvekillerinden, Koca’nın defalarca özür dilemesiyle mesele kapandı.

 

Anayasa değişiklik teklifinin üç kritik maddesinden birincisi hüsrana sebep olunca gözler ikinci maddeye çevrilmişti. İkinci kritik madde olan 17. maddede muhalefetin beklentisi gerçekleşmedi ve 337 oy alarak kabul edildi. Sevinç çığlıkları atan Ak Partililer, BDP’li Ufuk Uras’ı da kucaklayarak teşekkür ettiler. BDP milletvekili Ufuk Uras oylamaya katılmış ve kabul oyu kullandığını ifade etmişti. Ardından Anayasa Mahkemesi üyelerinin görev sürelerini düzenleyen 147. maddede değişiklik yapan 18. maddeye 337 kabul, Anayasa Mahkemesinin görev ve yetkilerini düzenleyen 148'nci maddede değişiklik yapan 19. maddeye de yine 337 kabul oyu çıktı.

 

18. madde hakkında verilen önergelerden bir tanesinde CHP adına söz alan Nur Serter’in kışkırtıcı konuşması ile sinirler gerildi. “AK Parti'nin anayasa değişikliği ile yargıyı ele geçirip kendi hukukunu oluşturmayı hedeflediğini, bunun için milletvekillerini oy kullanmaya zorladığını” söyleyen Nur Serter “Sizler, baskı, dayatma altında oy kullanan milletvekilleri olarak CHP'ye söz söyleme hakkına sahip değilsiniz. Millet sizi görüyor. Dönün kendinize, aynaya bakın. İnönü'ye dil uzatan Başbakanın, dönüp aynaya bakmasını tavsiye ediyorum.” dedi.

 

Buna cevap verme ihtiyacı hisseden Ak Parti adına Suat Kılıç kürsüye gelerek cevap hakkını kullandı ve başörtülüler üzerinden savunma yaptı. CHP’nin anayasa değişiklik tartışmaları bağlamında yaptığı eleştirilere, tamamen konunun dışında ve halkın vicdanında büyük yara açmış olan “ikna odalarını” konu ederek Nur Serter’e cevap verdi. İkna odalarından geçirilen başörtülülerin haklarının savunulamadığı meclis kürsüsünde başörtülülerin mağduriyetleri Ak Parti’nin CHP’ye karşı bir saldırı kozu olarak gündeme gelmiş oldu.

 

Suat Kılıç’ın "Bizzat kendisi 18 yaşındaki masum kız çocuklarını ikna odalarına alan ve başlarındaki örtüyü çıkartana kadar okul kayıtlarını yaptırmayan rektör yardımcısıdır. AK Parti’nin geleneğinde ikna odasından masum kız çocuklarını geçirmek yoktur" sözlerine cevap yine Serter’den geldi. Serter de "Tek atımlık barutunuz kalmış, 10 yıl öncesinde yanlış bildiğiniz konuda yorum yapıyorsunuz, acıyorum sizlere. Başka barutunuz kalmamış. Yolunuz açık olsun. Biz sizin hangi ikna odalarından buraya geldiğinizi biliyoruz. Kullanın. Haydi hayırlı olsun" yanıtını verdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C