Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Rabbimize sarsılmaz bir inancımız var'
21 Ekim 2010 / 22:17
‘Bild’ gazetesi Hikmetyar’ın temsilcisi Harun Sargun ile konuştu, niçin Almanlara karşı savaştıklarını sordu.

Dünya Bülteni

Afganistan’ın kuzeyinde konuşlanmış olan Alman askerlerine karşı Gulbeddin Hikmetyar’ın liderliğini yaptığı Hizb-i İslami grubu özellikle Baglan bölgesinde yoğun operasyonlar yapıyor. Geçen yıl bu bölgede 8 Alman askeri öldürülmüştü.

‘Bild’ gazetesi Julian Reichelt, Hikmetyar’ın sözcüsü Harun Sargun ile bir görüşme yaparak, niçin Almanlara karşı savaştıklarını sordu. Gizli bir yerde yapılan görüşmede Harun Sargun neden sonuna kadar savaşmaya devam edeceklerini ve niçin aslında Almanların Afganlara minnettar olmaları gerektiğini anlattı.

Reichelt: Sizin birlikleriniz Alman askerlere karşı en çetin savaşanlar. Niçin bize karşı savaşıyorsunuz?

Sargun: Çünkü Almanların burada olmamaları gerekiyor. Bu savaş Amerikalıların savaşı. Almanların niye bu savaşa katıldıklarını anlayamıyoruz. Almanlarla münasabetlerimiz hep iyiydi. Bize barış getirmek için geldiler, fakat şimdi bizim insanlarımızı öldürüyorlar. Bir yıl önce Almanlar Kunduz’da iki benzin tankerini bombaladılar ve onlarca suçsuz insanı öldürdüler. Bundan dolayı kin arttı. Almanlar halk desteğini kaybettiler.

Reichelt: Alman askerlerini nasıl buluyorsunuz?

Sargun: Amerikalılar Almanlardan Kunduz bölgesinin büyük bölümünü, Almanlar fazla bir şey yapmıyor diye devraldılar. Bu yüzden şimdi Almanlar daha çok Baglan bölgesindeler. Burada bizimle çatışıyorlar. Bizim de bu bölgede halktan büyük desteğimiz var. Almanlar da diğer Avrupalılar gibi güçlü savaşçı değiller. Ruslarla kıyaslamak mümkün değil. Ben Ruslara karşı da savaştım, onlar sonuna kadar, kayıpları ne olursa olsun, bizi takip ederlerdi. Avrupalılar böyle yapamıyor, Almanlar da yapamıyor.

Reichelt: Ama sizin Almanları ülkenin gelişmesine yardım etmeleri için rahat bıraksanız daha iyi olmaz mı?

Sargun: Eğer bizim ülkemizi geliştirmek istiyorsanız iş makinalarınızla gelin, silahlarınızla değil. Nasıl daha iyi hasılat alınır, nasıl barajlar yapılır, bunları bize gösterebilirsiniz. Ama siz bunun yerine silahlarınızla geldiniz, niçin?

Reichelt: Teröristlere karşı savaşmak için.

Sargun: Afganlar terörist değil. Hiçbir Afgan çiftçi uçağa binip de savaşmak için Almanya’ya uçamaz. Siz sadece Amerikalıların haçlı seferinde onların peşine takılıyorsunuz.

Reichelt: Ama Almanlar sayısız yardım ve inşaat projeleri geliştirdiler. Okullar, hastahaneler, su kuyuları yapılıyor. Afganların bunun için minnettar olduklarını düşünmüyor musunuz?

Sargun: Afganlar minnettar falan değil, çünkü gelen paralar Afganlara yaramıyor. Bir yolsuzluk zinciri var. Her inşaat projesinde birçok insan paraları kendi cebine atıyor, Afganlara birşey kalmıyor. Siz bir yol yaptığınızda bunun için Kabil’de birine para veriyorsunuz. Bu, paranın bir kısmını alıyor ve bir yol şirketine işi veriyor. Yol şirketi de paradan bir kısmını kendine alıyor ve Taliban’a da haraç ödüyor. En sonunda asıl işi yapan Afganlara paranın çok az bir kısmı kalıyor. Afganistan’a gelen milyarlarca para yardımının büyük bir bölümü böylece kaybolup gidiyor.

Reichelt: Niçin yabancı askerler Afganistan’da bu kadar zorlanıyorlar?

Sargun: Bizim Rabbimize sarsılmaz bir inancımız var. Biz savaştığımızda ya kahramanlar olarak geri dönüyoruz, ya da şehid olup cennette mükafaatını alıyoruz. Bu yüzden savaş ruhumuz güçlü bizim. Savaşmayı asla bırakmayacağız. Topraklarımızda işgalcileri asla kabul etmeyeceğiz. Ayrıca Afgan dağlarında yabancıların savaşması çok zordur.

Reichelt: Barışçı bir çözüm nasıl olabilir?

Sargun: Barış ancak tüm yabancı birliklerin Afganistan’ı terketmesiyle olabilir. Almanlara karşı değiliz. Sadece sizi ülkemizde (işgalci olarak) istemiyoruz. Ayrıca sizin bize karşı savaşmak yerine minnettar olmanız gerekir. Biz Rusları yendik ve Sovyetleri zayıflatarak Komünizm’in çökmesini sağladık. Sırf bu yüzden siz tekrar iki Almanya’yı birleştirebildiniz. Ama siz bize teşekkür edeceğiniz yerde bize karşı savaşıyorsunuz. Bu namertliktir.

Bild'den tercüme: Mucahid Yıldız

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C