Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Başörtüsü çıkışı'na Hayrettin Karaman'ın tepkisi
21 Ekim 2010 / 17:00
Dün basında Adana’da İlköğretim Okulu 8. sınıfa giden bir kız öğrencinin başörtüsü ile okula girmek istemesi ile gelişen olaylar yer alıyordu. Hayrettin Karaman olayı kısaca özetledikten sonra bu işin tek başına yapılmaması gerektiğini açıklamaya çalışıyo

Bugün Yeni Şafak'taki yazısında Karaman başörtüsü konusunda artan çözüm arayışlarına değinerek “hem siyaset cephesinde hem de toplum kesimlerinde yoğun bir şekilde yasağın kalkmasına yönelik faaliyetler var. Samimi de olsa bir Müslümanın tek başına yapacağı bir çıkış, bir teşebbüs bu çabalara nasıl tesir edecek? İşte bu sorunun herkes tarafından sorulması gerekiyor.” diyor.

 

Hayrettin Karaman uyarısını şöyle sürdürüyor: “Daha önce idari ve adli mahkemelere başvuruldu, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, hatta AİHM fayda yerine zarar getirdi ve meseleyi düğümledi. Madem ki milyonlarca mağdur var, böyle münferit (tek başına) teşebbüsler ve çıkışlar yerine oturup enine boyuna konuşmak ve birlikte hareket etmek, zamanı gelmeden bir adım atmamak aklın yoludur.”

 

Yazısının son bölümünde ise Karaman başörtüsünün gerekli olmadığını ileri sürenlere hatırlatmak amacıyla Kur’an’da örtünmenin Ahzab suresi 59. ayetinde değil, Nur suresinin 30-31. ayetlerinde emredildiğini söylüyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C