Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis Başkanı’ndan Rejime bağlılık vurgusu
21 Ekim 2010 / 16:08
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’na gezide bulunduğu Japonya’dan yaptığı açıklama ile tepki gösteren Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin Başsavcı’nın ‘TBMM’ye adeta muhtıra verme girişiminde bulunduğunu” söyledi.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan haberde Mehmet Ali Şahin TBMM üyelerinin de en az Başsavcı kadar anayasal düzene ve rejime bağlı olduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

 

“Bu yetki devredilemez, paylaşılamaz bir yetkidir. Ve bu yetki  mutlaktır. TBMM'nin yasa koyma yetkisi ile ilgili yargısal denetimi Anayasa  Mahkemesi yapmaktadır. Anayasa Mahkemesine yargısal denetim için başvurma hakkı da sadece Cumhurbaşkanlığı makamına ve belli sayıdaki milletvekilinin müracaatına  bağlanmıştır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının yargısal denetimde bulunma  hakkı da bulunmamaktadır. Kaldı ki bir yasa yapma teşebbüsünde bulunularak ortaya  bir metinde çıkmış değildir. Zaten bir yasal düzenlemede yoktur. TBMM'nin  saygıdeğer üyeleri, en az bu bildiriye imza atan Başsavcı kadar anayasal düzene  ve rejime bağlıdır. Cumhuriyetin temel niteliklerini korumada en az onun kadar  titizdir. Yasa yaparken, başta Anayasa, Anayasanın temel niteliklerine bağlı  kalmaya özen gösterir. Ve tabii ki yasal düzenleme yaparken mutlaka yargı  kararlarına da inceler ve ona göre karar verir. Parlamentomuzun yüzden fazla  hukukçu milletvekili vardır. Anayasa Hukuku konusunda Türkiye'nin yetiştirdiği  değerler parlamentomuzda görev yapmaktadır. O nedenle o bildiriyle TBMM'ye adeta  talimat verilmeye yeltenilmiştir. Bu kabul edilemez bir durumdur. Bu bildiriyi  yayınlayan makamın, bildiriyi derhal geri çekmesini Türk Milleti'nden ve onun  temsilcisi TBMM'den özür dilemesini bekliyorum”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C