Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Süleyman Ateş'in Alman projesine tepkisi
20 Ekim 2010 / 11:00
Almanya İslam’ı da Almanya’nın bir parçası sayan yaklaşımı ve bu doğrultuda kendi imam ve din öğretmenlerini yetiştirme girişimine Süleyman Ateş bugünkü yazısında tepki koydu. Ate, gayrimüslimler mi imamlık icazeti verecek, diye sordu ve iyi niyetli bir g

Almanya’da din dersleri

 

Süleyman ATEŞ-VATAN

 

Almanya’da çeşitli üniversitelerde “İslâm İlahiyat Bölümü” açma girişimleri ciddi bir aşamaya geldi. Frankfurt Üniversitesi’ne bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da desteğiyle İlahiyat Fakültesi statüsünde bir fakülte, 5 yıl önce öğrencilerine kapılarını açtı. Önceleri “İslâmiyat” adı altında faaliyetini sürdürürken bu yıl Frankfurt Üniversitesi’ne bağlı İlahiyat Fakültesi’ne dönüştürüldü. Bu fakülte henüz oturma aşamasındayken Almanya’nın çeşitli üniversitelerinde ilahiyat fakülteleri açma girişimleri ortaya çıktı. Alt yapı oluşturulmadan böyle fakültelerin açılma girişimi, Müslümanlar arasında kuşku uyandırıyor. Bu konuda Frankfurt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hocası talebem Prof. Dr. Abdullah Takım‘ın gönderdiği e-mektubu okurlarımla paylaşmak istiyorum: “Günden güne değişen renkli bir atmosferin içine giriyor Almanya. Bir taraftan ırkçı ve saldırgan söylemler, diğer taraftan 50 yıldan bu yana ihmal ettiği halk tabakalarını bir kaç yılda entegre etme çabaları... Nihayet Müslüman nüfusun dini ihtiyaçlarına cevap vermek zorunluluğu gündemi şenlendirdi.

‘Almanya’da din dersleri’ konusunda henüz bir çözüme ulaşılabilmiş değil. Bununla ilgili ne müfredat ne öğretmen ne de yetkili kuruluş konusunda bir gelişme yok. Almanya Bilim Kurulu (bunlardaki yetki Türkiye’deki YÖK’de bile yok), ülkenin her eyaletinde ‘İslâm İlahiyat Fakülteleri’ açılması için start verdi. Fakültede verilecek ana dersler ve müfredat programlarına kadar her şeyi kendince belirlemiş. Eyaletler bu iş için bütçe ayıracak ve her eyalette bir üniversiteye fakülte izni verilecek. Fakat oldu bittiye getiriliyor. Almanya’da İslâm İlahiyatı sahasında ders verebilecek kaç hoca var? Hoca olmadığına göre bu dersleri gayrimüslim hocalar oryantalistler, İslâm bilimcileri, din bilimcileri verecek.

 

Tarihte benzeri görülmemiş bir şey. İmam Muhammed Hasan Şeybani öğrenci olarak buraya başvursa, hocası Hugo Grotius olacak! Ya da İmam-ı Gazali, Fatiha dersini Katolik Kilisesi’nin direği Thomas Aquinas’tan almak durumunda kalacak! Bunları söylerken Hıristiyan ilahiyat üstatlarını kınıyor değilim, elbette ilim olarak hepsinden istifade edilebilir. Fakat İslâm dini, 1400 yıldan bu yana dinini kendi hocalarından öğrenir. Hiçbir Müslüman âlimin bir Hıristiyana ‘papazlık sertifikası’ vermesi mümkün olmadığı gibi hiçbir Müslüman da ‘hocalık, imamlık icazetini’ gayrimüslim ulemadan almaz.

 

Olayın ne kadar önemli olduğunu anlatamıyoruz. Müslümanlar bizim bu acizliğimiz sebebiyle perdeli bir gaflet uykusunda uyuyorlar! Frankfurt’ta İslâm İlahiyatı verebilecek bir kavurmalık hoca var. Bunlar Müslüman ve Türkiye ilahiyat geleneğinden geliyorlar. Frankfurt Kürsüsü İlahiyat Fakültesi olabilmek için Hessen Eyaleti’ne başvurdu. Duyumlarımıza göre eyalet, Frankfurt gibi 5 yıldan bu yana ilahiyat dersleri veren bir gelenek dururken fakülte kurma yetkisini Marburg-Giessen Üniversitesi’ne vermek istiyor. Fakülte açmak iyi niyetli bir girişim fakat şu Marburg-Giessen meselesi iyi niyet ihtimalinin köküne kibrit suyu döküyor. Duyduk duymadık demeyin!”

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
ekrem saçan
29 Ekim 2010 Cuma 15:25
avrupada ilahiyat
hangi islamı anlatacaklar şii islamı mı sünni islamımı bunu öğrenmek için beklemek gerek ama şurası kesin ki alman da olsa işlerini bizim hurafeci hocalardan daha iyi ve dürüst yapacaklar.
ali.şalcı
20 Ekim 2010 Çarşamba 20:39
bırakın anlatsınlar
yüzyıllardır bize İslamı anlatıyoruz diye bidat ve hurafelerle dolu uyduruk bilgileri aktaranlar,anlatanlar sözde İslam alimleri değil mi?belki adamlar Kuran İslamını anlatırlar Süleyman Bey..sizlerin yapmadığını yaparlarda toplum en azından Kuran okuma fırsatını yakalar..İlahiyat fakülteleri bidat ve hurafelerle düşünen ve yaşayan İslam alimi kaynıyor.biz adamlara kuranı gereğine uygun anlatamıyoruz bari adamlar öğretmek için öğrensinlerde İslam dininin ne olduğunu görsünler..Rönesansın temellerini biz atmadık mı?
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C