Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİTİB'den 'karşı değiliz' açıklaması
19 Ekim 2010 / 21:47
Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak Almanya’da faaliyet gösteren Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Almanya’da kurulması planlanan İlahiyat Fakültelerine karşı oldukları şeklinde Alman basınında çıkan haberleri yalanladı.

Bugün Cihan Haber Ajansı’nın geçtiği bilgiye göre Almanca açıklama yapan DİTİB, Bakanlığın mali desteğiyle üniversitelerde İslam kürsüleri oluşturmasını selamladıklarını açıkladı. DİTİB’in zaten İslam ilahiyatçıları yetiştirdiği hatırlatılan açıklamada kararın kendilerini memnun ettiği vurgulandı.

 

Yapılan açıklamada "DİTİB kurulduğu günden beri, imamların bilimsel olarak eğitilmesi taraftarı olmuş ve şimdilerde, bu şekilde eğitilmiş personelleri istihdam etmektedir. Ancak bu personeller maalesef dışarıdan temin edilmekte, çünkü Alman iş piyasasında buna uygun personeller yoktur. Eğer bugün Almanya'da İslam teolojisi ilerleyecekse, burada yetişecek imamlar karar verici şekilde bu hizmetlere katkı yapacaktır." denildi.

 

DİTİB’in açıklamasında ayrıca “Bu kürsülerin Almanya ve onun Müslümanlarının kendini daha huzurlu hissetmelerine katkı yapmasını umuyoruz." ifadelerine yer verildi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C