Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran ve Suriye sınırına füze yerleştirmek!
19 Ekim 2010 / 07:05
Değişen dengeler ve Türkiye’nin oynamaya çalıştığı yeni rol elini zorlamaya başladı. Bunun son örneği de füze kalkanı projesinde ortaya çıktı. İran ve Suriye sınırlarına kurulması istenen sistem için Türkiye’nin net bir karar vermesi gerekiyor.

Haber7 yazarlarından Mustafa Yürekli de bugün bu konuyu köşesine taşıyor. Yürekli, Yeni dünya düzeninde Dünya’nın ABD’yi giderek küçülen bir güç olduğunu kabul ettiğinden tek kutuplu dünya düzeninin sürmeyeceğini bildiğini ve yeni arayışlara gitmekte olduğunu söylüyor. Buna bağlı olarak da Türkiye’nin öngörülerindeki isabet oranında geleceğini belirleyebileceğini belirtiyor.

ABD ve NATO’nun kurulmasını istediği füze kalkanı sistemini “İran sınırında da, Suriye sınırında da füze istemiyoruz” diyerek reddeden Yürekli, “Asyalı güçlerle Türkiye'yi karşı karşıya getirecek bu füze kalkanı çıkışını kabul etmiyoruz. Eğer Türkiye, ABD ve NATO ile ittifak ilişkileri devam edecekse, adil bir ilişki üzerinde olmalı. Elli yıl önceye dönüp, birilerinin cephe ülkesi, garnizon ülkesi olmaya razı olmak mümkün değil. Onların düşmanlarını düşman, dostlarını dost kabul etme, onlar için ölme, onların refahı için Türkiye'yi hırpalama dönemi çoktan geçti.” diye de ekliyor.

Yürekli şöyle devam ediyor: “Füze kalkanı çıkışı, kötü niyetli, Türkiye'yi köşeye sıkıştırmaya, son yıllarda kendi çevresinde edindiği itibarı sıfırlamaya dönük bir komplo.. Kendi dostlarımızı belirleme, kendimiz için bir gelecek perspektifi çizme vakti şimdi. Topraklarımızda, komşularımıza yönelen füzeler, savunma hatları istemiyoruz.. “

“Önceden "ABD sistem kuracak İsrail füze sistemi satacak"tı. Ama artık İsrail bu pazarlıkta yok, olamayacak da. Arrow füzelerinin Türkiye'ye satışı böylece rafa kalktı.” diyen Mustafa Yürekli Türkiye’nin artık kendi coğrafyasının ve Avrasya'nın merkez ülkesi olması gerektiğini belirtiyor.

 

Bu noktada özellikle ABD tarafından Türkiye’ye Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde çizilen öncü rolün de unutulmamasında fayda olduğu anlaşılıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C