Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan için Roma'da toplandılar
18 Ekim 2010 / 23:20
Bu defa İtalya’nın ev sahipliğinde bir günlük Afganistan konferansı düzenlendi. İran’ın da katıldığı görüşmelere Amerika adına Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke katıldı.

Deutsche Welle’nin haberine göre toplantıda üç önemli başlık üzerinde duruldu: Afganistan seçimlerinin ardından ülkedeki durum, Taliban’la Kâbil hükümeti arasında başlatılan doğrudan görüşmeler ve ülkedeki asayiş kontrolünün Afgan güvenlik kuvvetlerine devredilmesi.

 

İran'ın katılımı


Richard Holbrooke ile birlikte Afganistan’da görev yapan Uluslararası Güvenliğe Destek Gücü ISAF’ın Amerikalı komutanı General David Patraeus, Afganistan Dışişleri Bakanı Salmay Resul de konferansa katılanlar arasındaydı. Roma’daki buluşmada ABD ve İran’ın da görüşme masasında yer alması, toplantının belki de en ilginç görüntüsünü oluşturdu. ABD’li özel temsilci Holbrooke “Bizim Tahran’la aynı masada oturmaktan rahatsız olmamız gibi durum söz konusu değildir. Bölgedeki barışa katkıda bulunmak İran’ın da yükümlülükleri arasındadır” şeklinde konuştu. 

 

Almanya’nın Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Michael Steiner, Roma’daki konferansın amacını şöyle açıkladı:

 

“5 Kıtadan,  farklı din ve düşüncedeki 47 devlet olarak buradaki amacımız, Afganistan’da yeteri derecede bir güvenliğin sağlanması.”

 

Bir günlük konferansta, NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilme takvimi de ele alındı. Buradaki en kritik soruysa, Afgan güvenlik kuvvetlerinin ülkede asayişi sağlamaya muktedir olup olmadıklarıydı. Almanya’nın Afganistan Pakistan özel temsilcisi Steiner, NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilmesinin “dönüşü olmayacak bir karar” olacağını ifade etti. Alman temsilci, Afganistan’dan aşamalı olarak çekilmenin 2011 yılında başlayıp 2014 yılında tamamlanması gerektiğini vurguladı.

 

Almanya’nın itirafı

 

Roma’daki konferans, aynı zamanda kasım ayı sonunda Lizbon’da yapılacak NATO Zirvesi’nde ele alınacak Afganistan Strateji Belgesi’ne nihai şeklinin kazandırılması için de bir hazırlık niteliğini taşıyordu. Almanya’nın Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Michael Steiner, Afganistan’ın geleceğine dair artık daha gerçekçi olduklarını ve geçmişte bazı hataların yapıldığını kabul ettiklerini söyledi:

 

“Bu konuda çok fazla iddialı davrandığımızı düşünüyorum. Biz 30 yıldır iç savaşın yaşandığı, devlet yönetimi içinde anlaşmazlıkların bulunduğu ve farklı kültürel beklentilerin olduğu bir ülkenin bizim modelimize göre yeniden yapılandırılamayacağını yeteri kadar hesaba katmadık.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C