Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sessiz devrimle yasak yumuşuyor
18 Ekim 2010 / 22:34
Uluslararası haber ajansı Reuters, “Türkiye, sessiz bir devrimle başörtüsü yasağını yumuşatıyor” başlıklı bir haber yayımladı.

MİLLİYET

 

YÖK’ün bu konudaki kararını “dönüm noktası” olarak tanımlayan Reuters, Türkiye’de artık başörtülü kız öğrencilerin üniversiteye girebilmek için peruk takmak zorunda olmadığını belirtti.

Ajans, başörtüsü ve bunun gibi dini sembollerin aslında, “Türkiye’nin gelenekle modernizmi nasıl birleştireceği konusundaki esas tartışmanın bir parçası olduğunu” yazdı.

 

Türkiye’nin laik yasalarını yumuşatmanın birkaç yıl önce “düşünülemeyeceği”, ancak Ak Parti’nin belkemiğini oluşturan yeni dindar sınıfın eski fikirlere karşı çıktığı belirtildi. Haberde, “Başörtüsüyle ilgili son değişiklik, büyük bir gümbürtüyle değil, hafif bir iniltiyle meydana geldi” denildi. Artık İslam’ın simgelerine kamusal alanda daha sık rastlandığını belirten ajans, “Ancak hassasiyetler hâlâ sürüyor” diye yazarak, Çankaya Köşkü’ndeki 29 Ekim resepsiyonuna generallerin ve laik politikacıların katılıp katılmayacağının tartışıldığını vurguladı.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C