Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail’in dev doğalgaz projesi
18 Ekim 2010 / 20:34
İsrail’deki doğalgaz şirketlerinin, ABD merkezli Noble Energy önderliğinde bu hafta içinde son yılların en gelecek vaat eden doğalgaz projelerinden birine başlaması bekleniyor.

WSJ-HÜRRİYET

Yapılan araştırmalar, İsrail’in kuzey kıyısının 135 kilometre açıklarındaki Leviathan bölgesinin, İsrail’in 100 yıllık ihtiyacını karşılamaya yetecek, yaklaşık 453 milyar metreküp doğalgaz potansiyeline sahip olduğunu ortaya çıkardı.

 

Hafta içinde keşif amacıyla yapılacak sondaj çalışmaları söz konusu miktarı doğrularsa, bu proje tarihi boyunca yakıt ithalatına bağlı olan İsrail’i bir doğalgaz ihracatçısında dönüştürebilir.    

   

Projenin aynı zamanda yerel, bölgesel ve küresel çapta siyasi çatışmaları ortaya çıkarması da bekleniyor.

 

Leviathan bölgesindeki rezerv, 2009’da keşfedilen ve yaklaşık 227 milyar metreküp doğalgaz potansiyeliyle İsrail’in en büyük doğalgaz sahası olan Tamar’dan sonra bulundu.

 

İsrailli enerji şirketi Delek Enerji’nin CEO’su Gideon Tadmor, “İsrail’de enerji sektöründe büyük bir devrimin yaşandığına şahit oluyoruz” dedi.

 

Delek Enerji’nin iştirakleri aracılığıyla Letviathan’daki projede yüzde 45, Tamar’daki doğalgaz sahasında ise yüzde 31.2 paya sahip. ABD’li Noble şirketin ise Leviathan’ın yüzde 40’ına, Tamar’ınsa yüzde 36’sına sahip bulunuyor.

 

Şirketlerin sondaj projelerini gelecek yılın başlarında açıklaması beklenirken, toplamda 5 bin 500 metreye ulaşması beklenen beş aylık çalışmanın toplam maliyetinin 150 milyon dolar olması bekleniyor. Deniz altındaki derinliğinse 1,700 metre olacağı belirtiliyor.

 

Tamar’ın keşfi ve Leviathan’a yönelik iyimser tahminler, Doğu Akdeniz’de bir doğalgaz merkezinin oluşacağına umutlarının yeşermesine neden oldu. Gelecekle bağlantılı iyimser yorumlar, İsrailli enerji şirketlerinin hisselerinin yükselmesine de neden oldu.

 

LÜBNAN GERGİNLİĞİ

Yeni doğalgaz sahaları İsrail ile Lübnan sınırındaki gerilimin de artmasına neden oldu. Lübnanlı yetkililer, geçen aylarda bahsedilen potansiyelin aslında Lübnan tarafında olduğunu, ancak kötü çizilen deniz sınırları yüzünden, İsrail’inmiş gibi göründüğünü savunmuştu.

 

Hatta radikal İslam örgütü Hizbullah, İsrail’i “Lübnan’ın kaynaklarına dokunmaması konusunda uyardı. Bu uyarının ardından, İsrail İçişleri Bakanı Uzi Landau, İsrail’in doğalgaz kaynaklarını Lübnan’ın iddialarından korumak için güç kullanma tehdidinde bulundu.

 

İsrail, tarihi boyunca genelde petrol aramalarında hüsrana uğrarken yetkililer kaynak bakımdan zengin bir bölgede petrol bulamamaları nedeniyle dert yanıyordu.

 

Uluslararası enerji şirketleri de geniş çaplı doğal kaynaklara sahip olan Arap ve Müslüman ülkeleri kızdırmaktan korktukları için şimdiye kadar İsrail’le çalışmaktan çekindi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C