Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çok kültürlülük yerini neye bırakacak?
18 Ekim 2010 / 19:48
Almanya Başbakanı Angela Merkel hafta sonu katıldığı bir toplantıda “çok kültürlülüğün başarısızlığa uğradığını” söyledi.

Avrupa’nın hatta dünyanın en çok göç alan ülkelerinden biri olan Almanya’da ağırlıklı olarak müslüman göçmen bulunuyor. Kuzey Afrika ve Türkiye’den gelen müslümanların oluşturduğu bu göçmen nüfusu Almanya çok kültürlülük adı altında birarada tutmaya çalışıyordu.

 

Bugüne kadar farklı bir kültür olarak kabul ettiği Müslümanlığın gereklerine dokunmayan ve sistemle çakışan noktalarda müslümanları serbest bırakmayı tercih eden Almanya bundan sonra böyle yapmayacağının sinyallerini verdi.

 

Başbakan Merkel’in çok kültürlülüğün başarısızlığa uğradığını beyan etmesi, ayrıca geçtiğimiz günlerde imam ve din öğretmeni yetiştirmek üzere İslam İlahiyat kürsüleri kurulacağının ilan edilmesi de Almanya’da müslümanlar için yeni bir dönemin başladığına işaret ediyor.

 

Koalisyon ortaklarından Hıristiyan Sosyal Birlik Başkanı Horst Seehofer de “Burada yaşayan insanların Alman kültürünü ‘öncü kültür’ olarak tanımaları gerektiğini” savundu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C