Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye 'merkez'e dönüşüyor
17 Ekim 2010 / 09:31
Foreign Affairs, The Atlantic, The New York Times Magazine gibi dergilerde köşeyazarlığı yapan ünlü gazeteci James Traub konuk yazar olduğu Amerikan Foreign Policy dergisinde, “Tüm Yollar İstanbul’a Çıkıyor” başlıklı bir makale kaleme aldı.

MİLLİYET

 

Traub yazısında “Osmanlı İmparatorluğu yeniden doğuyormuş gibi Türkiye Suriye, Ürdün ve Lübnan’la vizeleri kaldırırken, aynı zamanda serbest ticaret bölgesi oluşturmaya doğru da ilerliyor. Türkiye sadece bölgesel güç değil artan bir şekilde dünya gücü“ yorumunda bulundu. Traub “Türkiye’nin “komşularla sıfır problem” politikası, arka bahçesindeki ülkeleri yatıştırmak için Batılı eski dostlarını uzaklaştırmaya hazırlanıyormuş gibi bir görüntü çiziyor” diye yazdı.

 

‘Türk yetkililer farkında’

Traub, bunların yanında Türkiye ile İsrail arasındaki bağların koptuğunu söylemenin de yanlış bir yorum olduğunu belirterek, diğer yandan da, “Türk yetkililer yine de yeni kimliklerine zarar verdiklerinin ve bunu onarmaları gerektiğinin farkında” dedi. Traub, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Selim Yenel’in kendisine “Parlak bir şeyler bulmalıyız. Belki Gilad Şalit’i kurtarmak için Hamas’ı ikna edebiliriz” dediğini aktardı. Traub, “Türkiye evrensel değerleri, insan haklarını savunduğunu söylüyor ama Müslüman kardeşlerinin yaptıkları insan hakkı ihlallerini ise bu konuda es geçiyor. Bu ikileminde Türkiye’nin kendi içinde demokrasiyi çözememesinin de etkisi var. Laik Türkler Erdoğan’ın insan hakları, hoşgörü ve hukuka bağlılığından şüphe ediyor” diye yazdı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C