Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sempozyum bugün de sürüyor
17 Ekim 2010 / 08:38
İslami Araştırmalar Vak-fı'nın düzenlediği 'Vahyin nüzulünün 1400. yılında Hz. Muhammed (sas)' sempozyumu İstanbul'da başladı.

ZAMAN

2010 yılını, nüzulünün 1400. yılında "Kur'an Yılı" ilan eden Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz'in (sas) anlatıldığı etkinliklere bir yenisini daha ekledi. İslami İlimler Araştırma Vakfı'nın (İSAV) geleneksel olarak düzenlediği önceki gün başlayan uluslararası sempozyumun bu yılki konu başlığı "Vahyin nüzulünün 1400. yılında Hz. Muhammed (sas)" olarak belirledi. Türkiye'nin yanı sıra Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Nijerya, Mısır, İran, Tunus gibi ülkelerden de birçok ilim adamının katıldığı sempozyumda akademisyenler, "Modern dünyanın insanlığımızda meydana getirdiği susuzluk ve kurumuşluk karşısında tek çözüm adresi Kur'an ve sünnettir." görüşünde birleşti.

Eresin Topkapı Hotel'de cuma günü başlayan ve bugün sona erecek sempozyumda Prof. Dr. Suat Yıldırım, Prof. Dr. Mehmet Görmez, Prof. Dr. Adnan Demircan, Prof. Dr. Ali Özek, Prof. Dr. İsmail Yiğit gibi isimler tebliğ sundu. Sempozyumda, Kur'an'ın takdim ettiği Hz. Muhammed (sas), Hz. Peygamber'in devlet adamlığı, peygamberlerin tebliğ görevi, vahiy ve Kur'an-ı Kerim'in nüzulü ve muhtevası, vahyin 1400. yılında İslâm dünyası, İslâm'da davet ve iyi bir denge gibi birçok konu ele alındı.

'Vahyin nüzulünün 1400. yılında Hz. Muhammed (sas)' konulu sempozyumun açılışında bir konuşma yapan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, iç muhasebenin doğru yapılabilmesi için Kur'an'ın doğru anlaşılması gerektiğine dikkat çekti. Kur'an-ı Kerim'in bütün insanlığa rehber olan İlahi bir mesaj olduğunun altını çizen İhsanoğlu, "Bu İlahi mesajın layıkıyla hayata geçirilmesi ve anlaşılması hayatın da doğru yaşanmasına vesile olacaktır. Hazreti Peygamberimiz'in mucizesi Yüce Kur'an'dır. Bu mucizenin ışığı sonsuza kadar sürecektir. Hak Teala gönderdiği kitaplardan Kur'an'ı kıyamete kadar koruyacağını taahhüt etmiştir." şeklinde konuştu. Sempozyumda "Vahiy ve Kur'an-ı Kerim'in nüzulü, muhtevası" konulu bir tebliğ sunan Prof. Dr. Suat Yıldırım, Kur'an-ı Kerim'e dair yapılacak her vazifenin bir ibadet olduğunu dile getirdi. Kur'an-ı Kerim'in muhtevasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Yıldırım, Kur'an-ı Kerim yarışması dendiğinde sadece güzel okumanın ve ezberlemenin anlaşılmaması gerektiğini söyledi. Yıldırım, "Kur'an-ı Kerim'in muhtevasına merak uyandırmaya çalışmalıyız. Bunu dinleyenler de Kur'an-ı Kerim'i bilmeye, öğrenmeye şevk duyacaklardır." dedi. İSAV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özek de, bu tarz toplantı ve sempozyumların Müslümanların kaynaşmasına vesile olduğuna vurgu yaptı. Peygamberimiz'in İslam dininin kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'i insanlığa ulaştırmak için çalıştığını söyleyen Özek, insanlığın da Kur'an'ın indirilişinin bin dört yüzüncü yılında ona sahip çıkması gerektiğini belirtti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C