Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu gezi Erdoğan'ın imajını cilaladı!
16 Ekim 2010 / 14:46
Uluslararası haber ajansı AFP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan gezisiyle ilgili haberinde, “Erdoğan, Müslüman dayanışmasının lideri imajını cilaladı” diye yazdı.

MİLLİYET

 

AFP, Erdoğan’ın Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani’ye, “Kardeşlerim, bizler aynı kaderi paylaşıyoruz” diyerek hitap ettiğini vurguladı. Haberde, Erdoğan’ın, “Sizi seviyoruz ve inanıyorum ki siz de bizi seviyorsunuz. Pakistan bizi 1999 depreminde yüzüstü bırakmadı” sözlerine de yer verildi.

Ajans, Başbakan’ın gezi sırasında Müslüman dayanışması mesajını verdiğini ve radikalizme karşı ılımlı İslam’ı savunduğunu vurguladı. Erdoğan’ın, Pakistan gezisi sırasında yaptığı konuşmadan “İslam barışa hizmet eder ve bizler İslam’a inanıyoruz. İslam’ı takip edenler insanları öldüremezler” sözlerine de yer verildi.

 

Arap dünyasındaki popülarite

 

Haberde, Erdoğan’ın Pakistan’dan İsrail’e gönderdiği mesajlara da değinildi. Erdoğan’ın “İsrail, Türkiye’den özür dilemeli ve tazminat ödemelidir” sözlerini alıntılayan AFP, Mavi Marmara baskınının ardından, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin gerginleştiğini hatırlatarak, Türkiye’nin baskın sonrasında takındığı tavrın, Erdoğan’ın Arap ve Müslüman dünyasındaki popülaritesini artırdığını belirtti.

 

Erdoğan’ın 2008’de, Davos zirvesindeki İsrail Cumhurbaşkanı Peres’e çıkışını da hatırlatan AFP, bu çıkışın ardından Gazze ve Filistin’deki Türk bayraklarının çoğaldığını ve insanların çocuklarına Recep Tayyip Erdoğan’ın adını vermeye başladıklarını kaydetti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C