Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanet’in ‘açılımı’ sevindirdi!
16 Ekim 2010 / 12:12
Diyanet’in başörtüsü konusunda özgürlüklere kapı açması Mehmet Altan’ın yazısına konu oldu. Altan bunun çözüm umutlarını artırdığını savundu.

Altan, Star Gazetesin’deki yazısında konuyla ilgili 2005 yılında yayınlanan “Türkiye’de Din Özgürlüğü Raporu-2005” raporuna vurgu yapıyor. İlgili raporda “Avrupa Birliği’nin Temel Haklar Anlaşması’nın 10. maddesi de düşünce, vicdan ve inanç özgürlüğünü, hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde düzenlenmekte ve sınırlarını da çizmektedir: Düşünce, din ve vicdan özgürlüğü ile ifade özgürlüğünün de sınırları vardır. Bu sınır, hakların özüne zarar vermeyecek biçimde, genellikle başka bireyin özgürlüğünün sınırına kadar genişletilebilir.” denildiğini hatırlatan Altan konunun çözümünün sadece bu olduğunu öne sürüyor.

 

Mehmet Altan, “Konuyu çözmek isteyenlerin etkili aracı ise ‘temel hak ve özgürlükler’...  Bu noktada mutabakat sağlanırsa, iş çok da zor değil çünkü temel hak ve özgürlükler, dinin istismarını önleyeceği gibi tüm mağdurların derdine de ortak çaredir... “ diyor.

 

Özgürlüklerin Başörtüsü sorununun çözümünde bir araç olarak kullanılmasının kabul edilmesinin, bir sonraki aşamada özgürlükler çerçevesinde Müslümanlardan neler bekleneceği sorusunu da akıllara getiriyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C